Wednesday , 24 July 2019

SOCIALE

PROBLEMATIKAT MJEDISORE NE LEZHE

Rajoni i Lezhës ka një variacion relievi dhe problematika mjedisore është mjaft e gjere, ndaj është i nevojshem angazhimi i të gjithë aktoreve për tju dhënë zgjidhje këtyre shqetesimeve.Kështu shprehur Specialisti i Mjedisit Jak Gjini, gjatë një takimi të organizuar për prezatimin e tregusve mjedisor të viteve të fundit.Sipas Gjinit cëlësia e ajrit në disa pika të caktuara ka probleme …

Lexo me shume

REZULTATET E PROVIMEVE TE MATURES SHTETERORE

Prej pak ditësh, kanë dalë notat e lëndëve të gjuhes shqipe-letërsisë, gjuhës angleze dhe matematikës për maturantët në vendin tonë. Në DAR Shkodër ka një rënie të lehtë të notave pozitive këtë vit në krahasim me një vit më parë, sidomos në gjuhë shqipe-letërsi. Një gjë e tillë pohohet edhe nga inspektorja pranë DAR Shkodër, Frida Kopliku. Konkretisht, në anglisht …

Lexo me shume

TROSHANI I LEZHES DESTINACION TURISTIK

Nga një zonë e panjohur, fshati Troshan në Lezhë po kthehet në një destinacion mjaft të pëlqyer turistik.I ndodhur në zemer të zadrimes vetëm 15 km larg qytetit të Lezhës, kjo zonë është mjaft mbreslenese. Në vitet e fundit kuzhina ka fituar ndjeshem terren në këtë fshat, e kjo është arsyeja që ka nxitur krijimin e guidave nga privatet.Restorant Hylli …

Lexo me shume

RRUGA E SHENGJINIT NUK DO TE RIKONSTRUKTOHET NE KETE PERIUDHE

Rruga Shëngjin-Supestrade do të jetë një makth për drejtuesit e automjeteve edhe këtë sezon turistik. Investimi për rikonstruksionin dhe zgjerimin e këtij segmenti rrugor nuk do të realizohet në këtë periudhe, edhe pse është tenderuar. Sipas burimeve nga Bashkia e Lezhës punimet do të nisin pas përfundimit të sezonit turistik. Kjo ka ardhur përshkak të zgjatjes së proçedurave tenderuese dhe …

Lexo me shume

AKTIVITET SENSIBILIZUES NGA MYFTINIA SHKODER

Në kuadër të “Ditës së Pastrimit”, Myftinia Shkodër ka ndërmarrë këtë të enjtë një aktivitet sensibilizues. Aktivitet që u zhvillua në qendër të Shirokës me fëmijë të xhamive të qytetit të Shkodrës. Kështu, u organizua një pastrim buzë liqenit të Shkodrës nga mbetjet të ndryshme. Përfaqësuesi i Myftinisë Shkodër, Arben Halluni, bën thirrje për një ndërgjegjësim më të madh të …

Lexo me shume

PIKTURA PER SHTEPINE E TE MOSHUARVE SHKODER

Me rastin e rikonstruksionit të ambjentit të “shtëpisë së të moshuarve” në Shkodër, nxënësit e shkollës artistike “Prenkë Jakova”, kanë zhvilluar një aktivitet sensibilizues pranë kësaj shtëpi. Një grup prej 15 nxënësish paraqitën disa piktura të tyre për të sensibilizuar nëpërmjet artit të tyre. Ishin 25 piktura të realizuara në akrilik, që iu dhuruan azilit. Ndërsa, drejtori i “shtëpisë së …

Lexo me shume

CEREMONIA E DIPLOMIMIT E NXENESVE TE GJIMNAZIT “28 NENTORI”

Gjimnazi “28 Nëntori” në qytetin e Shkodrës ka organizuar pasditën e së martes ceremoninë e diplomimit. Një ceremoni që u zhvillua në oborrin e kësaj shkolle dhe merrnin pjesë përfaqësues të DAR dhe kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi. Drejtorja e kësaj shkolle, Albana Bushati, thorë se ndihet me fat që ka punuar me këto nxënës të shkëlqyer dhe kujtoi ditën …

Lexo me shume

ÇEZME TE REJA NE SHERBIM TE QYTETAREVE SHKODRANE

Haxhi Besnik Elbasani, një besimtar musliman në qytetin e Shkodrës, ka vendosur të kontribuojë jo vetëm për anëtarët e këtij komuniteti, por për të gjithë qytetarët e Shkodrës. Ai ka investuar për vendosjen e dy çezmeve pranë xhamisë së madhe apo “Ebu Beker” në qytetin e Shkodrës. Myftiu i Shkodrës, Imam Muhamed Sytari falenderoi haxhi Besnik Elbasanin për këtë investim …

Lexo me shume

NIS RINDERTIMI I URES SE DROJES NE MAMURRAS

Ka nisur puna për rindërtimin e ures së drojes e cila lidh Mamurrasin me Thumanën dhe Fushë Krujën. Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri pa nga afër fillimin e punës për rikonstruksionin e urës së shkatërruar gjatë përmbytjeve të dhjetorit të vitit që lam pas.Gjiknuri tha se ura do të kthehet në parametrat normal, ndërsa investimi ka vleren e …

Lexo me shume

INVESTIM I BASHKISE SHKODER NE RRUGEN E OBOTIT

Bashkia Shkodër kryen një tjetër investim në rrugët e njësivë administrative. Rruga e Obotit, me një gjatësi 1.350 m dhe gjërësi 3.5 m, është investimi i rradhës i bashkisë. Vetë kryebashkiakja Voltana Ademi pa nga afër ecurinë e punimeve dhe u shpreh e kënaqur për këtë ndërhyrje që i vjen në ndihmë banorëve të zonës. Ndërsa, banorët falenderuan Bashkinë Shkodër …

Lexo me shume