SOCIALE

AMBASADA TURKE SHTRON IFTAR NE SHKODER

Ambasada Turke në vendin tonë, Bashkia Yskydar, shoqata Istanbul dhe Myftinia Shkodër kanë organizuar mbrëmjen e së hënës iftarin tradicional në qytetin e Shkodrës. Për shkak të kushteve të motit, ky iftar u zhvendos të organizohej në pallatin e sportit “Qazim Dervishi” të qytetit të Shkodrës.Në këtë iftar nuk munguan as përfaqësues të institucioneve në Shkodër.Ndërkohë, në fjalen e tij …

Lexo me shume

LEZHE, QKF DO TE SHERBEJE DHE SI KINEMA

Qendra Kulturore e Fëmijeve në Lezhë do të shërbeje dhe si kinema për qytetin.Mbrëmjen e së dieles u shfaq filmi i parë në sallen e QKF-së, duke tërhequr vemendjen e publikut lezhjan.Nën Kryetarja e Bashkisë Lezhë Alfrida Marku tha se rikthimi i kinemasë është një hap mjaft i rëndësishem, ndërsa premton se këtë shërbim do të shtrijnë edhe në Njesitë …

Lexo me shume

INSPEKTIMET E INSPEKTORIATIT SHENDETESOR, 131 GJOBA

Inspektoriati Shtetëror Shëndetësor ka vendosur 131 gjoba gjatë muajit maj pёr shkelje tё rregullave higjeno-sanitare, pirje të duhanit në ambiente publike, shitje të alkoolit dhe pijeve energiike për të miturit, mungesë të dokumentacionit higjeno-sanitar, mungesë të licensës për ushtrimin e aktivitetit, ngarkesë mikrobiale të ujit të pijshëm, pengim inspektimi. Në total vlera e gjobave shkon rreth 20 mln lekё. Strukturat …

Lexo me shume

PER HERE TE PARE NJE COMEDIA DEL’ARTE NE SHQIPERI

Per here te pare ne Shqiperi ne skene do ngjitet nje shfaqje e Comedia Del’Arte. “Kumarxhiu” nga Carlo Goldoni vjen ne regji dhe adoptim te tekstin nga regjisori i njohur nga Venecia Michele Modesto Casarin.Nje shfaqje e cila vjen per here te pare ne Shqiperi edhe si tekst por edhe si produkcion ku spektatori Shqiptar do kete mundesi te shohin …

Lexo me shume

“ZEMRAT VENDOSIN BARAZI, MENDJA DHE DUART BEJNE MREKULLI”

“Zemrat vendosin barazi, mendja dhe duart bëjnë mrekulli” ishte titulli i aktivitetit të organizuar në shkollën “Gjovalin Gjadri” në Lezhë. Në këtë veprimtari u paraqiten punime të përgatitura ngë nxënësit me aftesi ndryshe të kësaj shkolle, duke tërhequr vemendjen e shumë të pranishmeve.Drejtori i shkollës “Gjovalin Gjadri” Hasan Muça tha se nëpermjet këtyre punimeve këto fëmije tregojnë se janë si …

Lexo me shume

“WE PLAY THE GUITAR”

Qendra Kulturore “Pjetër Gaci” në Shkodër ka organizuar këtë të dielë një aktivitet me temë “We play the guitar” . Edicioni i gjashtë që organizohet një aktivitet i tillë me pjesëmarrjen e të rinjve të qytetit të Shkodrës, por të ftuar ishin edhe Klodiana Ibrahimi dhe Gjon Shllaku. Udhëheqësi artistik Dritan Mlika tregon qëllimin e këtij aktiviteti.Ky aktiviteti erdhi i …

Lexo me shume

ORGANIZOHET DITA OLIMPIKE NE LEZHE

Eshtë organizuar në Lezhë Dita Olimpike.Ky aktivitet bëri bashkë nxënësit e të gjitha shkollave, të cilët marshuan nga sheshi qendra e qytetit drejt stadiumit ku më pas u bënë pjesa e lojrave të ndryshme sportive.Organizimi ishte krejt i veçantë, duke tërhequr vemendjen e shumë të pranishmeve që kishin mbushur shkallët e stadimumit.Drejtori rajonal i Arsimit Bardhok Pulaj tha ky aktivitet …

Lexo me shume

HYRJA E LEZHES DHE SHENGJINIT VISHET ME FLAMUJ

Kjo do të jetë hyrja e Lezhës dhe Shëngjinit këtë sezon turistik. Rreth 400 flamuj të shteteve të ndryshme janë vendosur në rrugë, duke kolorozuar udhetimin drejt kësaj zone turistike.Ideja dhe realizimi janë produkt i Arben Fushajt, administrator biznesi në fushen e turizmit.Ai ka zgjedhur këtë mënyrë për të ju uruar mireserdhjen të gjithë vizitoreve dhe turistëve, teksa Shëngjini do …

Lexo me shume

FOTOGRAFIA SI RITUAL

Programi mbi ekspozitën “Dinastia Marubi: Njëqind vite të studios fotografike shqiptare” u mbyll pasditën e së premtes me bisedën e studiuesit Zef Paci mbi fotografinë e arkivës Marubi duke u përqendruar në këndvështrimin e saj si një ritual. Kjo qasje është shtjelluar në librin e tij “Marubi, Fotografia si ritual” si dhe në ekspozitën “Marubi, rituali fotografik”.Një ritual që në …

Lexo me shume

“PETALE”, EKSPOZITA PERSONALE E GRETA TAHIRAGA

Piktorja Greta Tahiraga ka sjell pasditën e së premtes ekspozitën përsonale të titulluar “Petale”. Një ekspozitë që u hap në ambjentet e biblotekës “Marin Barleti” të qytetit të Shkodrës dhe autorja tregon se frymëzimi në piktura kanë qenë lulet.Por, kjo ekspozitë kishte edhe diçka të veçantë.

Lexo me shume