SOCIALE

“DITET E ITALISE” NE UNIVERSITETIN E SHKODRES

Ditët e Italisë në Universitetin “Luigj Gurakuqi” të Shkodrës kanë shënuar edhe nisjen e një sërë aktivitetesh që ka parashikuar Fakulteti i Gjuhëve të Huaja. Aktiviteti i parë erdhi i organizuar në bashkëpunim me Ambasadën Italiane dhe titullohej “La Crusca Social”, ku referuese ishin dy studiuese të Akademisë “Crusca”, dhe njëherësh pedagoge të Fakultetit të Arkitektures së Universitetit të Firences. …

Lexo me shume

KONKURSI I “FJALES ARTISTIKE 2018”

Prej disa ditësh pranë Qëndres Kulturore të Fëmijëve Shkodrës ka startuar konkursi tradicional i “Fjalës Artistike 2018”. Pas fazës së parë të zhvilluar në shkolla, tashmë ky konkurs ka hyrë në fazën e dytë të tij dhe po zhvillohet në ambjentet e QKF-së. Specialisti pranë QKF Shkodër, Miri Gjurgjej, flet për qëllimin e këtij konkursi dhe tregon se deri tani …

Lexo me shume

“PJETER GJINI, I NJOHUNI, I PANJOHUNI, I PERJETESHMI”

Takimi i katërt i Festivalit Letrar  të Shkodrës në edicionin e tij të 11-të ishte i veçantë mbrëmjen e së shtunës. Tema e këtij takimi ishte “Pjetër Gjini, i njohuni, i panjohuni, i përjetëshmi”. Pra, në qëndër të këtij të takimi ishte krijimtaria letraro-muzikore e figurës së njohur të Pjetër Gjinit dhe erdhi i organizuar në ambjentet e biblotekës “Marin …

Lexo me shume

ZGJIDHJE PER PAPUNESINE, POR….

Papunësia është një nga shkaktarët kryesor që po largon rininë dhe jo vetëm nga Shqipëria. Edhe pse në pamje të parë fokusi dhe angazhimi i politikës duket se është në hapjen e vendeve të reja të punës dhe në krijimin e mundësive për punësim, shifrat flasin ndryshe. Për vitin që vjen do të jenë rreth 397 milionë lekë më pak …

Lexo me shume

BIBLOTEKA FRANÇESKANE SHKODER ‘PASUROHET’ ME MATERIALE TE REJA

Bibloteka Françeskane në Shkodër është pasuruar me materiale të reja të dhuruara nga familja e mirënjohur Kamsi. Qindra libra dhe dorëshkrime të të ndjerëve Gjon dhe Vili Kamsi pasurojnë jo vetëm Biblioteken Françeskane, por edhe kulturën e librit në qytetin e Shkodrës dhe më gjërë. Për këtë gjest, arqipeshkvi i dioqezës Shkodër-Pult, Imzot Angelo Massafra, kishte një mesazh të veçantë …

Lexo me shume

“HUMOR ME SHKOLLE TE MESME”

“Humor me shkollë të mesme” ishte titulli i shfaqjes së radhës të paraqitur në skenën e teatrit “Migjeni” në qytetin e Shkodrës pasditën e së enjtes. Një shfaqje e ndërthurur me humorë dhe këngë për rreth 2 orë. Aktori dhe regjisori Besnik Çinari ka vetëm falenderime për publikun, që është i vetmi që asnjëherë se braktisi trupën e estradës. Ndërkohë, …

Lexo me shume

“MARREDHENIET TURQI – SHQIPERI, NGA E KALUARA NE TE TASHMEN”

“Marrëdhëniet Turqi-Shqipëri nga e kaluara në të tashmen”. Titullohej kështu aktiviteti i organizuar në ambjentet e institutit “Yunus Emre” në qytetin e Shkodrës, në të cilin merrnin pjesë edhe studentë të fakultetit ekonomik të Universitetit të Shkodrës. Aktiviteti ndërthurej nga një konferencë e përbashkët nga ky institut dhe fakulkteti ekonomik dhe një ekspozitë. Drejtori i Institutit “Yunus Emre” në Shkodër, …

Lexo me shume

RRJETI ELEKTRIK RREZIK PER QYTETARET NE LEZHE

Rrjeti elektrik mbetet një problem serioz në disa zona të Lezhës, duke shfaqur rrezikshmëri edhe për jeten e qytetarëve.Problematika është shtruar edhe në mbledhjen e fundit të këshillit bashkiak ku apelohet ndaj OSHE-së që të marrë masa për kabujt elektrik, si dhe spostimin e shtyllave të cilat janë edhe në trotuare.Këshilltarja Margarita Trashaj me profesion arkitekte nënvizoi se rreziku evident …

Lexo me shume

GJENDET ZGJIDHJA PER KOPSHTIN “BESELIDHJA” NE LEZHE

Më në fund është gjetur zgjidhja për godinen e kopshtit Besëlidhja në qytetin e Lezhës, punimet e të cilës kishin mbetur në fazen fillestare, prej më shumë se 3 vitesh.Ministria e Arsimit ka alokuar fondin e nevojshem për përfundimin e këtij objekti dhe prej disa ditesh kanë rinisur punimet.Drejtori i Arsimit Bardhok Pulaj, thotë se kopështi do të përfundojë deri …

Lexo me shume

DITA E TE GJITHE TE SHENJTERVE

Ne Kishen Katedrale te Shkodres eshte mbajtur mesha e shenjte kushtuar te gjithe shenjteve. Arqipeshkvi i Shkodres imzot Angelo Masafra u ndal tek rendesia e perkujtimit te te gjithe shenterve te Kishes Katolike dhe shembullit qe ato dhane si duhet luftuar e keqja qe te sundoj e mira. Kjo festë na kujton idealin e krishterë të shenjtërimit dhe kremton aradhen …

Lexo me shume