Friday , 19 January 2018

SOCIALE

VONESA NE PAGAT PER PARA-TETRAPLEGJIKET NE MALESI TE MADHE

Para-tetraplegjikët në Bashkinë Malësi e Madhe nuk gëzojnë të drejta të plota. Kështu shprehet kryetarja e shoqatës së para-tetraplegjikëve në Qarkun Shkodër, Gjina Ndou, teksa ishte e ftuar në emisionin “Mirëmëngjes” të Tv Rozafa. Në këtë Bashki, Ndou tha se janë rreth 100 persona para-tetraplegjikë, por si në Malësi të Madhe ashtu edhe në Pukë pagat mujore kryhen me vonesë …

Lexo me shume

3 DHJETOR, DITA BOTERORE E PERSONAVE ME AFTESI TE KUFIZUARA

3 Dhjetori shenon Diten Boterore te Personave me Aftesi te Kufizuar. Ne kuader te kesaj dite u organizua nje aktivitet ne ambjentet e kesaj shoqate prane shkolles “Ali Laçej” te qytetit te Shkodres. Kreu i shoqates se invalideve Shkoder, Saimir Beqiri, tha se presim mbeshtetjen e bashkise dhe te qeverise. Ndersa, per kryebashkiaken e Shkodres, Voltana Ademi, kjo eshte nje …

Lexo me shume

PANAIRI I PARE I ZOGJVE TE KAFAZIT NE BASHKINE SHKODER

Kete te Diele eshte zhvilluar panairi i pare i zogjve te kafazit ne qytetin  e Shkodres. Ne fakt ky eshte viti i dyte qe ky panair zhvillohet, por ndryshe nga nje vit me pare, kete here eshte shtrire edhe ne qytetet e tjera te Shqiperise. Nje panair qe organizohet nga Federata Ornitologjike Shqiptare dega Shkoder dhe Bashkia Shkoder. Sekretari i …

Lexo me shume

PAGESA E KESHILLTAREVE DHE KRYEPLEQVE

Pagesa e kryetareve të fshtrave dhe këshilltareve në Bashkinë Lezhë do të marrë zgjidhje.Këshilli Bashkiak i Lezhës do të mblidhet këtë të hënë për të miratuar shpërblimin për vete dhe kryetarët e fshatrave të cilët nuk janë paguar prej 18 mujsh.Për të siguruar pagesën për vete dhe kryepleqtë, Këshilli Bashkiak do të përdorë fondin e kontigjencës për të mbuluar shpenzimet …

Lexo me shume

1 DHJETOR, DITA BOTERORE E HIV/AIDS

1 dhjetor  shënon Ditën Botërore të HIV/AIDS. Në vendin tonë nga kjo sëmundje janë të prekur 1090 përsona. Ndërkohë këtë vit janë rregjistruar 81 raste të reja të personave të infektuar nga HIV/AIDS,  ku 3 raste janë në Shkodër dhe 1 në Malësi të Madhe. Shifrat u bënë publike nga psikologia pranë Drejtorisë Rajonale të Shëndetësisë Shkodër, Manjola Laloshi. Përsa …

Lexo me shume

LUMI KIR KTHEHET NE VEND GRUMBULLIM MBETURINASH

Ne breg të Lumit Kir cdo ditë depozitohe  mbeturina të cilat nuk menaxhohen nga askush. Denoncimi vjen nga banorët e zonës të cilët shpesh herë kanë kërkuar që mjetet e ndryshme të mos depozitojnë mbetje në zonë. Sipas tyre mjetet të ndryshme depozitojnë cdo ditë mbeturina duke nisur nga inertet apo edhe mbetjet urbane apo edhe autobote të ndryshme që …

Lexo me shume

SHENGJINI TURISTIK I ZHYTUR NE ERRESISE

Me perëndimin e Diellit në Shëngjinin turistik nuk ka banorë në lëvizje. Për shkak të mungesës së ndriçimit në rrugë, ata mbyllen herët në shtëpi.Nëse përmes kësaj rruge kalon për herë të parë, do të mendosh se ke humbur në ndonjë fshat të thellë.Ndriçues të rastesishëm vetëm të kujtojnë se këtu ka njerëz. Në brendësi të lagjeve situata është e …

Lexo me shume

ZJARRFIKESIT E LEZHES MUNGESE LOGJISTIKE

Sherbimi Zjarrfikes i Lezhës ka mungese logjistike, për të përmballur fatkeqesitë natyre që mund të ndodhin.Shqetësimi është ngritur nga Shefi i PMNZH-së në Bashkinë Lezhë, Agustin Pepkolaj, gjatë mbledhjes së Komisionit të Emergjencave Civile që u mbajt pak ditë më parë nën drejtimin e Prefektit Gjergj Prendi.Pepkolaj tha se duhet të parashikohen në buxhet investime për shërbimin e mbrojtjes nga …

Lexo me shume

“ALKOOLI DHE DROGA TEK TE RINJTE”

Alkooli dhe droga tek te rinjte ishte tema e emisionit “Miremengjes” ne Tv Rozafa. E ftuar ne emisionin  e kesaj te Hene ishte psikologia, Admira Qorraj. Ajo tha se alkooli ndikon se tepermi ne sjellet agresive tek adoleshentet dhe ne kete rast duhet nderhyrja apo ndikimi i prinderve, qe duhet te luajne nje rol kyç. Sipas Qorraj, duhet te kete …

Lexo me shume

DEMSHPERBLIMET E REGJIMIT KOMUNIST, PERFITOJNE DY KATEGORI TE TJERA

Dy kategori te tjera te personave te denuar nga regjimi komunist do te perfitojne nga demshperblimet. Kjo ka ardhur pas nje vendimi para pak ditesh te keshillit te ministrave dhe behet e ditur nga kreu i shoqates se te perndjekurve politik dega Shkoder, Zenel Drangu. Ai tregon se kush jane keto dy kategori dhe sa persona do te perfitojne demshperblimet. …

Lexo me shume