SOCIALE

21.000 SUBJEKTE JANE DEBITORE

Mbi 21 mijë ka shkuar numri i bizneseve, ndaj të cilave administrata tatimore ka vendosur barrë hipotekore dhe siguruese për shkak se figurojnë debitore ndaj fiskut. Lista e gjatë është bërë publike ndaj drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve. Barre hipotekore dhe siguruese, është fillimi i procedurave për mbledhjen me forcë te detyrimeve. Në krahasim me fillim vitin, lista është shtuar …

Lexo me shume

REGJISTRIMI I MATURANTEVE FITUES NE UNIVERSITETE, JA KUR KRYHET

Regjistrimet e maturantëve kandidatë për student të cilët kanë rezultuar fitues gjatë konkurseve të pranimit, do të nisi në datë 30 gusht. Regjistrimet do të bëhen pranë universiteteve ku maturantët kanë përzgjedhur degët në të cilën janë pranuar. Sipas rregullores, procesi i regjistrimeve do të zgjasë deri në 12 shtator dhe është i ndarë në 7 faza 48-orëshe ku secili …

Lexo me shume

PROBLEMET E PERSONAVE ME SEMUNDJE MENDORE

Të moshuarit vijojnë të jenë grupmosha më e prekur nga sëmundjen mendore. Një gjë e tillë bëhet e ditur edhe nga mjekur neuropsikiatër në Shkodër, Gjon Preçi. Për Tv Rozafa, ai tregon problemet që shfaqen tek këto përsona dhe arsyet kryesore. Preçi thekson se në qëndrën pranë polikinikës Shkodër vijnë përsona edhe nga rrethe të tjera të Shqipërisë. Ai bën …

Lexo me shume

SHPERNDARJA E MISHIT PER KURBAN BAJRAM

E kthyer në traditë tashmë, shoqata “Istanbul” ka organizuar pasditën e së mërkures shpërndarjen e mishit për qytetarët në nevojë të Qarkut Shkodër. Shpërndarja e mishit u bë me rastin e festës së Kurban Bajramit në të gjithë botën. Kryetari i shoqatës “Istanbul” Ridvan Seferaj, bën me dije se janë prerë kurban 100 bagëti, ku përfitojnë 1.900 familje në Qarkun …

Lexo me shume

BRAKTISJA E PLAZHIT TE KUNES NE SHENGJIN

Plazhi Kunës në Shëngjin është braktisur nga pueshuesit gjatë këtij sezoni turistik. Këto pamje i përkasin dites së diele dhe siç shihet çadrat janë të boshatisura. Shkak për këtë situate është bërë ndotja që iu krijua bregdetit në fillimin e muajit korrik e që vijon të jetë prezente edhe sot. Kjo problematike ka penalizuar me dhjetra biznese në këtë zonë …

Lexo me shume

PROFESIONET ME TE KERKUARA NE SHQIPERI

Profesionet më të kërkuara nga tregu i punës aktualisht janë operatorët për call center, punonjës për rrobaqepësite, fabrikat e këpucëve, kamarierë dhe banakierë, teknik minerash dhe ndërtimi, shoferë pastrues etj. Këto kryesojnë top listën e profesioneve për të cilat tregu ka nevojë, teksa ka shumë pak kërkesë për punonjës më kualifikim të lartë dhe sidomos për teknologjinë. Lista e profesioneve …

Lexo me shume

NDERPRERJA E PRURJEVE NE LUMIN DRIN

Nderprerja e prurjeve në Lumin Drin në pjesen që përshkon rajonin e Lezhës, ka qenë një veprim i papreçedent dhe kjo mund të sjellë përmbytje në kohe reshjesh të dendura shiu. Shqetësimi është ngritur nga Specialisti i Mjedisit Jak Gjini, sipas të cilit është mjaft i domosdoshem rikthimi i prurjeve nga 20 në 30 meter kub në sekond me qëllim …

Lexo me shume

TEKSTET E REJA SHKOLLORE

Ka përfunduar cikli i prodhimit të teksteve shkollore të mbështetura në kurrikulën e re. Njoftimi vjen nga Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë e cila vijon prej disa muajsh përgatitjet për nisjen e vitit të ri shkollor. “Kurrikula e re që synon ndërtimin e kompetencave të komunikimit, logjikës, qytetarisë etj, kishte nevojë për tekste të reja që ndihmonin mësuesit dhe …

Lexo me shume

TAKIM PAS 35 VITESH PER ISH-MATURANTET E “PRENKE JAKOVES”

Pas 35 vitesh ish-maturantë të shkollës së mesme artistike “Prenkë Jakova” të qytetit të Shkodrës u ritakuan edhe njëherë me njëri-tjetrin. Ato kanë shfrytëzuar pushimet në atdhe për të kujtuar edhe njëherë kohën që kanë kaluar në bankat e shkollës. Ato vizituan klasat, koridoret dhe bankat që qëndruan në këtë shkollë dhe tregojnë emocionet e tyre. Një takim emocionues edhe …

Lexo me shume

KREMTOHET FESTA E “SHEN RROKUT” NE SHIROKE

Zgjodhi festën e “Shën Rrokut”, për të drejtuar një lutje të veçantë për viktimat e tragjedisë së Xhenovas në Itali, ku humbën jetën dhjetra persona, mes të cilëve edhe dy shqiptarë. Para besimtarëve të krishterë, arqipeshkvi i dioqezës Shkodër- Pult, Imzot Angelo Massafra, tha se udhëtimi i tyre përfundoi në mënyrë tragjike dhe prandaj ne jemi pranë familjeve në këto …

Lexo me shume