Wednesday , 11 July 2018

SOCIALE

DEMTIMI I RRJETIT TE NDRIÇIMIT NE BASHKINE SHKODER

Dëmtimi i rrjetit të ndriçimit publik të qytetit vijon të jetë një shqetësim serioz për Bashkinë Shkodër. Persona të papërgjegjshëm grabisin kabullin e furnizimit me energji elektrike, por në disa raste dëmtojnë dhe vjedhin edhe ndriçuesit. Për këtë, Bashkia Shkodër zëvendësoi këtë të marte 1.800 m linear kabull të vjedhur dhe disa ndriçues në unazën perendimore të qytetit. Përgjegjësi i …

Lexo me shume

VIJON NDOTJA E ZONES MUZEALE TE LEZHES

Zona muzeale dhe vendvarrimi i Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti në qytetin e Lezhës, mbetet një prej atraksioneve turistike mjaft të kerkuara. Por duke qenë krejtësisht e hapur, problematika me ndotjen është një shqetësim serioz. Vizitorët dhe turtistët që tentojnë të hyjnë pranë mureve antike do të vërejnë menjëherë ndotjen e krijuar nga individë të papërgjegjshëm të cilët zhfrytezojnë këtë …

Lexo me shume

EKSPOZITE ME FOTO NGA BURGU I SPAÇIT

Një ekspozitë me foto nga burgu famëkeq i Spaçit është organizuar pasditën e së dielës në pedonalen e qytetit të Shkodrës. Aktiviteti vinte i organizuar nga Muzeumi “Burgu i Spaçit”, Shoqata “Drejtësi dhe Paqe” dhe Renovabis. Në fjalën e saj, kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi, tha se regjimi i asaj kohe vijon të ketë rrënjët e tij edhe sot dhe …

Lexo me shume

PANAIR PER DITEN BOTERORE TE BLETEVE

Dita botërore e bletëve mblodhi në Lezhë blektor nga të gjithë Shqipëria, Kosova dhe lugina e Presheves.Përmes një panairi ata ekspozuan produktet e bletes, ndërsa u përcoll mesazhi për për të bashkërënduar përpjekjet për ruajtjen dhe kultivimin e bleteve.Të pranishem në këtë aktivitet ishin autorite lokale dhe qëndrore.Kryebashkiaku i Lezhës Fran Frrokaj, tha se dikasteri që ai drejton do të …

Lexo me shume

TELAT DHE KABLLOT, SHQETESIM NE LAGJEN “VASIL SHANTO”

Telat elektrikë dhe kabllot e celularëve dhe internetit vazhdojnë të jenë një problem shqetësues në qytetin e Shkodrës. Mungesa e sistemimit të tyre rrezikon seriozisht jetën e qytetarëve. Situata paraqitet më problematike sidomos në lagjen “Vasil Shanto” të qytetit të Shkodrës. Telat dhe kabllot ndodhen shumë poshtë dhe kthehen në rrezik për kalimtarët. Vetë banorët e zonës kanë kërkuar disa …

Lexo me shume

PUNESIMET E REJA GJATE VITIT 2018 NE SHKODER

Pranë zyrave të Punës Shkodër ka një rritje të punësimeve që nga muaji prill. Një gjë e tillë bëhet e ditur nga drejtuesja e këtij institucioni, Rozafa Zmijani. Ajo thekson se në 4 muajt e para të këtij viti ka pasur 250 punësime me anë të ndërmjetësive të mirëfillta, ndërsa në total janë 460 punësime. Sipas Zmijanit ka interes për …

Lexo me shume

KORRUPSIONI NE SISTEMIN ARSIMOR NE VENDIN TONE

Niveli i lartë i korrupsionit në çdo aspekt të sistemit arsimor në Shqipëri dhe mungesa e përkujdesjes ndaj mësuesve. Në këtë përfundim ka arritur fondacioni Mary Ward Loreto, që organizoi një takim në qytetin e Shkodrës këtë të shtunë. Një gjë e tillë u bë e ditur nga presidentja e këtij fondacioni, Imelda Poole, që thekson se është realizuar një …

Lexo me shume

EDUART NDOCAJ DENONCON DEGRADIMIN E BUJQESISE NE ZADRIME

Kryetari i Bashkimit Demokristjan Shqiptar, ish deputeti Eduart Ndocaj ka denoncuar degradimin e bujqësisë në fushen e zadrimes në Lezhë.Sipas Ndocajt mijera hektarë tokë bujqësore në këtë zonë nuk punohet nga fermeret përshkak të kostos së lartë financiare, ndërsa akuzoi qeverinë se nuk po i mbështet fermeret me skema subvensionuese. Kreu PBDKSH-se shtoi se shumë fermer në rajonin e Lezhës …

Lexo me shume

QYTETARI DENONCON GRABITJEN E PRONES NE DAJÇ TE LEZHES

Ka të gjithë dokumentacionin dhe vijon ta shfrytwzoje prej 27 vitesh, por prej 1 jave prones së tijë i ka dalë një tjeter pronar i cili ka nisur ta punojë.Denoncimi ka ardhur nga një banor i fshatit Dajç në Zadrimë të Lezhës, sipas të cilit po i grabitet padrejtësisht prona.Gac Shtjefni thotë se për këtë çështje ka bërë denoncim në …

Lexo me shume

KUR DO TE NDERHYHET PER RRUGEN E DRISHTIT?

Është premtuar disa herë, por vetëm premtime kanë marrë. Banorët e fshatit Drisht në Njësinë Administrative Postrribë të Bashkisë Shkodër vuajnë prej vitesh amortizimin e rrugës. Një rrugë që shkatërrohet më tepër nga viti në vit dhe askush nuk merr masa për asfaltimin e saj. Janë banorët e zonës që e shprehin një shqetësim të tillë. Po na dëmtohen automjetet …

Lexo me shume