SOCIALE

QYTETARI DENONCON GRABITJEN E PRONES NE DAJÇ TE LEZHES

Ka të gjithë dokumentacionin dhe vijon ta shfrytwzoje prej 27 vitesh, por prej 1 jave prones së tijë i ka dalë një tjeter pronar i cili ka nisur ta punojë.Denoncimi ka ardhur nga një banor i fshatit Dajç në Zadrimë të Lezhës, sipas të cilit po i grabitet padrejtësisht prona.Gac Shtjefni thotë se për këtë çështje ka bërë denoncim në …

Lexo me shume

KUR DO TE NDERHYHET PER RRUGEN E DRISHTIT?

Është premtuar disa herë, por vetëm premtime kanë marrë. Banorët e fshatit Drisht në Njësinë Administrative Postrribë të Bashkisë Shkodër vuajnë prej vitesh amortizimin e rrugës. Një rrugë që shkatërrohet më tepër nga viti në vit dhe askush nuk merr masa për asfaltimin e saj. Janë banorët e zonës që e shprehin një shqetësim të tillë. Po na dëmtohen automjetet …

Lexo me shume

FUSHATA E POLICIMIT NE KOMUNITET

Prej disa javësh, organizata Intelektualët e Rinj Shpresë në bashkëpunim me drejtorinë e policisë së Qarkut Shkodër, ka nisur një fushatë sensibilizuese për respektimin e rregullave të qarkullimit. Parlamenti Rinor Shkodër në bashkëpunim me policë të Shkodrës organizuan këtë të enjte aksionin sensibilizues pranë sheshit të Ish-5 Heronjve. Aktivitetet të tilla vijnë në kuadër të Fushatës së Policimit në Komunitet …

Lexo me shume

17 MAJ, DITA BOTERORE E HIPERTENSIONIT

17 maj shënohet si Dita Botërore e Hipertensionit. Për këtë drejtoria e shëndetit publik Shkodër, organizoi në këtë qytet një aktivitet sensibilizues. Për qytetarët shkodranë u ofruan matje tensioni dhe dhurim uji falas, në mënyrë për të përçuar mesazhe të rëndësishme, por edhe për të ofruar shërbime. Specialistja pranë zyrës së promocionit në DSHP Shkodër, Marjeta Çela ka një këshillë …

Lexo me shume

TRAJNIM NE SHKODER PER VROJTUESIT E PLAZHIT

Federata Shqiptare e Vrojtuesit e Plazhit dhe Shpëtimit në Ujë ka zhvilluar pasditën e së mërkurës një trajnim në qytetin e Shkodrës. Sipas sekretarit të kësaj federate, Genti Lasku, ky trajnim është i rëndësishëm për Shkodrën dhe vrojtuesit e plazhit duhet të jenë të trajnuar dhe të çërtifikuar për të dhënë ndihmën e parë mjekësore. Ai shton se subjektet që …

Lexo me shume

NIS PUNEN LINJA E TRAGETIT SHENGJIN-RAVENA

Porti i Shëngjinit tashmë do të shërbejë edhe per transportin mjeteve të tonazhit të rëndë nga Italia dhe anasjelltas.Që prej ditës së martë është vënë në funksion linja e tragetit Shëngjin-Ravena, i cili do të opërojë dy herë në javë.Drejtori i portit të Shëngjinit Ermal Pacaj, thotë se linja e tragetit do ti japë një imazh tjeter Shëngjinit, ndërsa jep …

Lexo me shume

“DITA E HAPUR” NE SHKOLLEN PROFESIONALE “NDRE MJEDA”

Shkolla e mesme profesionale “Ndre Mjeda” në Bushat në bashkëpunim me “Save the Children” organizoi këtë të marte aktivitetin “Dita e Hapur”. Qëllimi i tij është afrimi i nxënësve të shkollave 9-vjeçare të Qarkut Shkodër në këtë shkollë. Ky aktivitet organizohet në maj të çdo viti, ndërsa drejtori i shkollës, Ruzhdi Kapedani tregon profilet që ofron shkolla dhe shton se …

Lexo me shume

SKEMA E RE E NDIHMES EKONOMIKE, PERSERI ME PROBLEME

Skema e re e ndihmës ekonomike vijon të prodhojë debate në vendin tonë. Këtë të hënë në Shkodër është zhvilluar një mbledhje e Shërbimit Social Qarku Shkodër me administratorët e Bashkisë Shkodër. Drejtorja e shërbimit social në Qarkun Shkodër, Valbona Tula, thotë se përsëri kemi gabime në të hedhjen e të dhënave të qytetarëve, ku në fillim të vitit janë …

Lexo me shume

ISMAIL MUÇEJ, NJE JETE NE SHERBIM TE DIJES

Një aktivitet kushtuar Ismail Muçej është zhvilluar pasditën e së dielës në qytetin e Shkodrës. Ismail Muçej, një jetë në shërbim të dijes ishte aktiviteti që nxirrte në pah vlerat e kësaj figure të njohur në Shkodër. Drejtori i medresës “Haxhi Sheh Shamia”, Kujtim Dervishi, thotë se Muçej ka dhënë një kontribut në shërbim të kultures, dijes dhe bësimit islam. …

Lexo me shume

“RAJONI I LEZHES ZONE ATRAKTIVE PER TURIZEM”

Rajoni i Lezhës është një zonë mjaft atraktive për turizem, ndaj duhet të bëjmë një turizem shumë më kompleks seç është bërë deri më tani.Kështu shprehet Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi, sipas të cilit pastertia, siguria në plazhe dhe pengimi i derdhjes së ujerave të zeza në det janë treguesit që do të shoqërojnë punen e dikasterit që …

Lexo me shume