SPORT

SHTUBINA: VLLAZNIA NËNVLERËSOHET, KEMI SYNIME NË KUPË

Çdo ditë është në fushën e stërvitjes duke zhvilluar përgatitje individuale dhe është munduar të ruajë formën sportive, megjithatë një situatë e tillë për të është shumë e vështirë. Mesfushori i Vllaznisë Ndriçim Shtubina në një prononcim me skype për televizionin Rozafa, e ka pranuar se futbolli i ka munguar shumë gjatë kësaj periudhe, prandaj mezi pret që kampionati të …

Lexo me shume

FSHF PROJEKTON 4 MAJIN PËR STËRVITJEN E EKIPEVE

Përmirësimi i situatës së pandemisë në vend, ka bërë që të shtohen shpresat për rikthimin e normalitetit edhe në futboll. Për këtë arsye, Federata Shqiptare e Futbollit po bën planet se kur do të startojë gjithçka. Nëse gjërat shkojnë mirë, planet janë që ekipet të fillojnë stërvitjen me 4 maj, ndërsa do t’u lihet atyre një afat 20 ditor para …

Lexo me shume

GURISHTA: TË MËRZITUR NGA KJO SITUATË, PRESIM STËRVITJEN

Prej një muaji e gjysëm janë pa stërvitje të rregullt, por futbollistët janë munduar ta ruajnë formën fizike. Kështu ka ndodhur edhe me mbrojtësin e Vllaznisë Erdenis Gurishta i cili përmes një lidhje me Skype ka bërë të ditur se gjatë kësaj periudhe ka zhvilluar stërvitje indiividuale por kuptohet që nuk është njëlloj sikur të ishte bashkë me ekipin…Ndërkohë i …

Lexo me shume

BËRSHENI & HOXHA, RRËFIM NDRYSHE NË “SPORT ARENA”

Arratisja e bujshme e vitit 1987 e dy ish- futbollistëve të Vllaznisë Lulzim Bërsheni dhe Arvid Hoxha, është risjellë sërish në kujtesën e shkodranëve. Këtë herë përmes një rrëfimi ndryshe, teksa për herë të parë, protagonistët e këtij suksesi janë bërë sëbashku në një emision sportiv.Ka ndodhur kështu, mbrëmjen e së hënës, kur “Sport Arena” ka sjellë për teleshikuesit përmes …

Lexo me shume

PROPOZIMI I JONUZ: SUPERIORJA TË BËHET ME 14 SKUADRA

Në pritje të rifllimit të stërvitjes, trajneri I Vllaznisë Mirsad Jonuz ka bërë një propozim shumë interesant për Federatën Shqiptare të Futbollit. Nga Maqedonia e Veriut ku ndodhet pranë familjes së tij, tekniku I ekipit shkodran në një prononcim për mediat fillimisht ka deklaruar se kampionati duhet të rifillojë kur të ketë një përqindje të vogël të virusit dhe ndoshta …

Lexo me shume

UEFA VENDOS JAVËN E ARDHSHME PËR KAMPIONATET

Uefa do të vendosë javën e ardhshme shumë gjëra në lidhje me ecurinë e mëtejshme të kampionateve në vende të ndryshme, por edhe për kompeticionet e rëndësishme europiane. Institucioni i futbollit do të mbajë një video-konferencë me 55 Federatat anëtare të saj. Sipas informacioneve të publikuara në media të ndryshme, 31 gushti është afati përfundimtar që UEFA do të marrë …

Lexo me shume

VLLAZNIA DHE EKIPET E TJERA NË PRITJE TË “OK”-it PËR STËRVITJE

Bashkimi Europian ka bërë planet për rikthimin e jetës normale për të gjithë shtetasit e këtij kontinenti dhe duket se tashmë ka dritë në fund të tunelit. Sipas këtij organizmi, kampionatet e futbollit në çdo vend do të nisin më datë 31 maj. Ky padyshim që është një lajm i mirë megjithatë ende nuk është konkret sepse çdo gjë varet …

Lexo me shume

SPORTI ME RREZIKSHMËRI TË LARTË, HAPET I FUNDIT

Dëshira e madhe e sportistëve dhe trajnerëve për t’iu kthyer fushave të stërvitjes dhe atyre të ndeshjeve, por edhe e tifozëve për t’u argëtuar dhe për ta hequr mendjen nga kjo situatë stresuese, duket se edhe për disa kohë nuk do të realizohet. Për Qeverinë shqiptare, sporti futet ndër gjërat me rrezikshmërinë më të lartë për përhapjen e covid-19 dhe …

Lexo me shume

BASKETBOLLI DHE VOLEJBOLLI BËJNË PLANET PËR STARTIN

Përveç futbollit, edhe federatat e basketbollit dhe të volejbollit janë duke bërë planet për rifillimin e kampionateve megjithatë ato duket se do të ndjekin variante të ndryshme për përfundimin e tyre. Kështu. Federata Shqiptare e Volejbollit po mendon që të ndërpresë fazën e dytë dhe të kalojë direkt tek ajo plej- of për të shpallur kësisoj edhe ekipet kampione. Ndryshe …

Lexo me shume

FSHF PLANIFIKON FUNDIN E MAJIT PËR STARTIN E KAMPIONATIT

Shpresat për një rikthim të normalitetit jo vetëm në jetën e përditshme por edhe në sport, tashmë po shtohen dita- ditës. Në këto rrethana, drejtuesit e Federatës Shqiptare të Futbollit kanë bërë të ditur se duke shpresuar në kalimin e kësaj situate të vështirë, gjithçka do të fillojë të funksionojë normalisht në fundin e muajit maj. Periudhë kjo gjatë së …

Lexo me shume