SPORT

VLLAZNIA FEMRA, KUPA DHURATË PËR 100-VJETORIN

Fitorja e trofeve për ekipin e futbollit të femrave të Vllaznisë tashmë është kthyer në një rutinë dhe e tillë mund të konfirmohet edhe fitorja për herë të gjashtë e Kupës së Shqipërisë. Megjithatë, pas fitores së fundit në finalen e rradhës ndaj Apolonisë me rezultatin 3-0 në “Elbasan Arena”, protagonistët e ekipit shkodran duken sërish të emocionuar dhe për …

Lexo me shume

VLLAZNIA- KAMZA TË PREMTEN NË “QAZIM DERVISHI”

Pavarësisht blerjeve të bëra, situata tek ekipi i basketbollit të meshkujve të Vllaznisë vazhdon të jetë shumë e rënduar. Kur kanë mbetur edhe tetë javë deri në fund të kampionatit, kuqeblutë janë sërish në vendin e fundit të renditjes dhe për këtë arsye, sfida e kësaj jave me Kamzën, rivalen direkte të saj, pritet me shumë interes. Vllaznisë i duhet …

Lexo me shume

VLLAZNIA EDHE NDAJ ILIRISË LUAN NË “RESHIT RUSI”

Vllaznia nuk do të luajë në stadiumin “Loro Boriçi” deri pas ndeshjes Shqipëri- Turqi që do të zhvillohet më 22 mars. Ky është vendimi që mesa duket ka marrë Federata Shqiptare e Futbollit, institucioni që vazhdon ta administrojë sërish këtë impiant sportiv. Në fushën e këtij stadiumi është mbjellur sërish bari i ri dhe për këtë arsye, nuk do të …

Lexo me shume

VLLAZNIA – APOLONIA, FINALJA TË PREMTEN NË ELBASAN

Finalja e Kupës së Shqipërisë në futboll për femra ka qenë planifikuar prej kohësh nga ana e Federatës Shqiptare të Futbollit të luhet këtë mesjavë. Por në fakt, drejtuesit e Apolonisë, skuadrës tjetër që ka dalë në finale përveç Vllaznisë, kanë insistuar që finalja të mos luhej këtë javë por të shtyhej për në mars apo prill. Një kërkesë absurde …

Lexo me shume

ADEMI: MUZEU SPORTIV DO NGRIHET, KA NISUR PUNA PËR TË

Premtimi i bërë prej kohësh për ngritjen e një muzeu sportiv nuk u realizua dot në 100 vjetorin e Vllaznisë, megjithatë puna ka nisur dhe shumë shpejt Shkodra do ta ketë një të tillë. Sipas kryebashkiakes Ademi, muzeu do të ndërtohet në ambjentet e stadiumit “Loro Boriçi” dhe sapo ky impiant sportiv të kalojë në administrimin e Bashkisë Shkodër, do …

Lexo me shume

AKADEMIA VLLAZNIA, NJË BARAZIM E NJË HUMBJE NDAJ TIRANËS

Java e 16-të e kampionateve të moshave nuk ka qenë shumë e mbarë për ekipet e Akademisë Vllaznisa sepse ka dhuruar një barazim dhe një humbje për to. Mundësitë kanë qenë për më shumë dhe në këtë mes kanë ndikuar edhe faktorë të tjerë. Kështu, në përballjen e 17 vjeçarëve, vetëm mungesa e fatit ka ndëshkuar Vllazninë. Ajo ka kaluar …

Lexo me shume

VLLAZNIA FEMRA PREMTON KUPËN E GJASHTË RADHAZI

Vllaznia në futboll për femra ka bërë detyrën duke fituar me rezultatin e thellë 5-0 në gjysmëfinale ndaj ekipit të Kinostudios. Në pjesën e parë kanë shënuar Djegsina dhe Popoviç ndërsa në të dytën kanë qenë Gjini, Franja dhe Doçi që kanë bërë të njëjtën gjë. Në këtë mënyrë ekipi shkodran ka siguruar daljen në finalen e Kupës, finale e …

Lexo me shume

ATLETIKË/ SMAJLAJ E BURRAJ DY MEDALJE NË BALLKANIADË

E suksesshme ka qenë pjesmarrja e kombëtares shqiptare në edicionin e 24-të të Kampionatit Ballkanik të sallave të mbyllura që po zhvillohet në Stamboll të Turqisë. Një Ballkaniadë që i dhuroi Shqipërisë 3 medalje: Një të artë me atleten Luiza Gega në garën e 3000 metrave, një të argjendtë me Izmir Smajlaj në kërcim së gjati dhe një të bronztë …

Lexo me shume

ADEMI: VLLAZNIA VAZHDON TË JETOJË ME LAVDINË QË KA

Vllaznia feston 100 vjetorin e saj në një moment kur disa prej sporteve nuk po kalojnë një moment të mirë. Megjithatë kryebashkiakja Voltana Ademi, e pranishme në ekspozitën për këtë ngjarje historike, e pyetur nga gazetarët nëse institucioni që ajo drejton do të ketë një qasje për sportin, ajo ka thënë se Shkodra dallohet nga gjithë qytetet e tjera për …

Lexo me shume

EKSPOZITË “GJURMË DOKUMENTARE TË SHOQNISË VLLAZNIA”

Pas çeljes zyrtare të aktiviteteve për 100 vjetorin e krijimit të Vllaznisë, në ambjentet e Bibliotekës “Marin Barleti” është çelur ekspozitë e titulluar “Gjurmë dokumentare të shoqnisë Vllaznia” në të cilën janë pasqyruar përmes fotove dhe dokumenteve historike, momente të ndryshe të ecurisë shekullore të këtij emri. Drejtori i Bibliotekës Gjovalin Çuni për televizionin Rozafa, ka shpjeguar edhe njëherë historinë …

Lexo me shume