Tuesday , 22 October 2019

Ēfare po behet me diferencimin e mbetjeve?

me plot bindje mund te themi qe projekti I diferencimit te mbetjeve ka deshtuar ne metropolin verior.  I cilėsuar si njė projekt qė do tė sillte njė mėnyrė tė re menaxhimi dhe qė do t’i shėrbente qytetit tė Shkodres pėr njė mjedis edhe mė tė pastėr, diferencimi i mbetjeve pa hezitim mund tė quhet i dėshtuar pėr tė disatėn herė. Vetė bashkia e qytetit pranon zyrtarisht se qytetarėt duhet tė ndėrgjegjėsohen pėr t’ju bashkuar kėsaj nisme, pasi nė tė kundėrt ajo nuk mund tė zhvillohet.

Megjithė hapat e brishtė qė ka si projekt dhe ku numri i qytetarėve qė i pėrgjigjen ėshtė nė nivele tė ulėta, Kėtė vit pėrveē punės qė do tė bejnė firmat kontraktuese, do tė punohet edhe me mesazhe sensibilizuese nga ana e bashkise Shkoder, pėr tė rritur ndėrgjegjėsimin e qytetareve. Ndėrkohė qė mjafton njė vėshtrim i thjeshtė pėr tė kuptuar se diferencimi i mbetjeve eshte inekzistent pėr komunitetin.Ne disa segmente ekzistojne kazanet e ndare madje edhe te emrtuar por aty ku thote plastike qytetaret hedhin kartone..Dhe ne raste te tjera ata nuk denjojne qe ti hedhin aspak ne kazane por I lene ne trotuare apo asfalt.nderkohe nė hapėsirat mes pallateve nė zona tė ndryshme tė Shkodrės. Ka mungesė totale tė kazanėve tė mbeturinave nė kėto pjesė tė mbipopulluara.

E pėr rrjedhojė edhe mbeturinat qė vijnė nga konsumi janė tė shumta. Njė pjesė tė fajit, pėrveē Bashkisė, e kanė edhe vetė qytetarėt tė cilėt janė tė pandėrgjegjshėm duke lėshuar kudo mbeturinat pėr tė mos folur pėr diferencim tė tyre qė nuk e bėn askush. Nė fakt diferencimi e pėrpunimi i mbetjeve janė ndėr bizneset mė fitimprurėse nė botė dhe si i tillė duhet tė jetė edhe pėr Shkodrėn. Nėse nė shtetet e zhvilluara ėshtė funksionale, ndryshe nga atje nė Shkodėr jepen miliona lekė por asgjė nuk funksionon. Ndersa lind pyetja valle Bashkia Shkoder nuk ka ndjekur politikat eduhura per kete projekt apo qytetaret nuk ndergjegjesohen dot???

Lexoni dhe kete

SEMINAR I RƋNDƋSISHƋM NGA KOMPANIA ā€œNIKO HAIR & COLOURā€

Kompania ā€œNiko Hair & Colourā€, distributor i dy kompanive mĆ« tĆ« mĆ«dha ā€œNika Beauty Excellence …