fare po behet me diferencimin e mbetjeve?

me plot bindje mund te themi qe projekti I diferencimit te mbetjeve ka deshtuar ne metropolin verior. I cilsuar si nj projekt q do t sillte nj mnyr t re menaxhimi dhe q do ti shrbente qytetit t Shkodres pr nj mjedis edhe m t pastr, diferencimi i mbetjeve pa hezitim mund t quhet i dshtuar pr t disatn her. Vet bashkia e qytetit pranon zyrtarisht se qytetart duhet t ndrgjegjsohen pr tju bashkuar ksaj nisme, pasi n t kundrt ajo nuk mund t zhvillohet.

Megjith hapat e brisht q ka si projekt dhe ku numri i qytetarve q i prgjigjen sht n nivele t ulta, Kt vit prve puns q do t bejn firmat kontraktuese, do t punohet edhe me mesazhe sensibilizuese nga ana e bashkise Shkoder, pr t rritur ndrgjegjsimin e qytetareve. Ndrkoh q mjafton nj vshtrim i thjesht pr t kuptuar se diferencimi i mbetjeve eshte inekzistent pr komunitetin.Ne disa segmente ekzistojne kazanet e ndare madje edhe te emrtuar por aty ku thote plastike qytetaret hedhin kartone..Dhe ne raste te tjera ata nuk denjojne qe ti hedhin aspak ne kazane por I lene ne trotuare apo asfalt.nderkohe n hapsirat mes pallateve n zona t ndryshme t Shkodrs. Ka munges totale t kazanve t mbeturinave n kto pjes t mbipopulluara.

E pr rrjedhoj edhe mbeturinat q vijn nga konsumi jan t shumta. Nj pjes t fajit, prve Bashkis, e kan edhe vet qytetart t cilt jan t pandrgjegjshm duke lshuar kudo mbeturinat pr t mos folur pr diferencim t tyre q nuk e bn askush. N fakt diferencimi e prpunimi i mbetjeve jan ndr bizneset m fitimprurse n bot dhe si i till duhet t jet edhe pr Shkodrn. Nse n shtetet e zhvilluara sht funksionale, ndryshe nga atje n Shkodr jepen miliona lek por asgj nuk funksionon. Ndersa lind pyetja valle Bashkia Shkoder nuk ka ndjekur politikat eduhura per kete projekt apo qytetaret nuk ndergjegjesohen dot???

Lexoni dhe kete

SHOQERIMI I GAZETARIT ELVIS HILA, REAGON KESHILLI I EUROPES

Këshilli i Europës ka reaguar në lidhje me shoqërimin nga policia të gazetarit të Tv …