CUTILLO: PROTESTAT E OPOZITES TE MOS DEGJENEROJNE NE DHUNE

Njė ditė pėrpara protetės sė opozitės ka reaguar nga Shkodra amabasadori i Italisė nė vendin tonė Alberto Cutillo, i cili ka qenė i drejtpėrdrejtė, kur ka thėnė se vetė opozita nuk duhet tė lejojė qė protestat tė kalojnė nė akte dhune. “Protestat janė pjesė e demokracisė dhe jetes demokratike tė njė vendi, mjafton qė kėto protesta tė mos degradojnė dhe tė shkojnė drejt dhunės, pėr kjo ėshtė njė pėrgjegjėsi e opozitės dhe kėto duhet tė kenė parasysh se duhen pėrmbajtur ligjeve. Protesta deri nė momentin qė nuk janė tė dhunshme nuk e dėmtojnė imazhin e Shqipėrisė nė Europė”

Nga ana tjetėr ambasadori Cutillo e ka cilėsuar si njė process normal dhe demokratikė pastrimin e sistemit tė drejtėsisė nga elementėt. “Sistemi I drejtėsisė pa element korruptiv ėshtė njė sistem qė tė gjithė e dojmė nga SHBA, Evropė prandaj pastrimi I sistemit tė drejtėsisė nga elementėt korruptiv ėshtė njė process qė duhet tė konsiderohet normal dhe demokratikė.”

E duke u ndalur tek procesi i Integrimit tė Shqipėrisė nė BE, ambasadori Italian ka kėrkuar qė forcat politike tė gjejnė gjuhėn e pėrbashkėt nė pėrmbushjen e reformės nė drejtėsi, njė nga kėrkesat kryesore tė BE- sė pėr integrimin e Shqipėrisė nė bashkimin Evropian. “Rruga pėr nė Europė ėshtė shumė e veshtirė, dhe ėshtė e pėrbėrė nga reforma shumė domėthėnėse dhe tė thella  qė kėrkojnė impenjim tė madh nga vendet qė mund ti kryejnė prandaj kėrkojnė angazhim. Disa prej reformave kanė mė shumė rendėsi dhe nė rastin e Shqipėrisė, reforma nė drejtėsi nga BE ėshtė cilėsuar si reforma mė e qėnėsishme qė procesi tė shkojė pėrpara. Prandaj njė pjesė e kėtyre reformave kėrkon njė bashkim tė gjitha forcave politike sepse nuk janė reforma qė mund tė bėhėn nga njėra pjesė e politikes, prandaj duhet qė forcat politike shqiptare tė gjėjnė gjuhen e pėrbashkėt pėr kalimin e kėtyre reformave. Prandaj ėshtė e vėshtirė pėr mua qė ti pergjigjem pyetjes sė kur kėto reformat ė adoptohen pasi nga nuk varet nga Italia dhe vendet e tjera por nga vete Shqipėria dhe forcat e saj politike, prandaj duhet gjetur gjuha e pėrbashket.”

Deklaratat e ambasadorit Italian Alberto Cutillo u bėn gjatė takimit nė konsullatėn e nderit tė Italisė nė Shkoder me pėrfaqėsues tė pushtetit lokal tė Shkodres, Lezhės dhe Vaut Dejsit si dhe pėrfaqėsuesve tė Klerit dhe biznesit.

Lexoni dhe kete

META JEP MESAZHIN E PRERƋ PƋR POLITIKƋN

Presidenti Ilir Meta i bĆ«n thirrje gjithĆ« politikĆ«s shqiptare tĆ« mos humbasĆ« mĆ« asnjĆ« minutĆ« …