Thursday , 1 October 2020

DEKLARATĖ PĖR SHTYP E NĖNKRYETARIT TĖ PARTISĖ DEMOKRATIKE SHKODĖR, Z. BUJAR HOTI

Dalim nė kėtė deklaratė pėr media qė tė sqarojmė opinionin publik mbi incidentin e njė dite mė parė nė Berdicė.

Pėrmes kėsaj deklarate, duam tė shprehim edhe njė herė qartė dhe prerazi, se nė asnjė moment dhe nė asnjė rast, asnjė nga anėtarėt e PD-sė nuk ka provokuar, kėrcėnuar apo dhunuar as edhe njė anėtar apo mbėshtetės tė kampit kundėrshtar.

Nė tė kundėrt po vepron Partia Socialiste e cila, dėrgon militantė tė saj nė zona si rasti i Berdicės, tė pashoqėruar nga banorė tė zonės apo mbėshtetės tė Partisė Socialiste aty.

Kryetari i PD-sė Berdicė Isuf Meta, nė asnjė moment nuk ka kėrcėnuar apo provokuar personat nė fjalė, tė cilėt, nuk janė identifikuar si mbėshtetės tė PS-sė apo kandidates sė kėsaj force politike, por pėrkundrazi, kanė qenė ata tė parėt qė kanė nisur provokimin nė drejtim tė tij.

Edhe pse i provokuar nė derėn e shtėpisė sė tij, Zoti Isuf Meta nuk ka reaguar por ėshtė larguar me automjetin e tij.

Por ky nuk ėshtė provokimi i parė, pasi tashmė ėshtė e qartė se janė pikėrisht kėta persona tė cilėt kanė hequr edhe posterat e kandidates sė PD-sė, Zonjės Voltana Ademi nė zonėn e Berdicės.

Ky veprim i Partisė Socialiste tregon qartė edhe njė herė qėllimet dashakeqe tė Mazhorancės aktuale, e cila synon prishjen e proēesit elektoral duke krijuar incidente tė tilla pėrmes militantėve tė saj.

Zoti Isuf Meta ėshtė pėrfaqėsues i denjė i asaj zone dhe jo vetėm, pasi pėr 50 vite, familja e tij ėshtė pushkatuar, persekutuar dhe shpronėsuar. Duke qenė i tillė, del qartė se provokimi ndaj tij ka qenė i qėllimshėm.

I kėrkojmė Partisė Socialiste dhe kandidates sė Mazhorancės, Zonjės Keti Bazhdari, tė heqin dorė nga krijimi i situatave tė pakėndshme dhe provokimeve tė tilla.

Lexoni dhe kete

BASHA THIRRJE RAMƋS: ZBATO PLANIN E PD PƋR RIMƋKƋMBJEN

Kreu demokrat, Lulzim Basha, pas pĆ«rfundimit tĆ« takimit me biznesin e vogĆ«l nĆ« njĆ« dalje …