Thursday , 1 October 2020

DEKRETIMI I MINISTRAVE, NISHANI NE PRITJE TE KUSHTETUESES

Presidenti i Republikės nuk do t’i dekretojė emėrimet e Arben Ahmetajt dhe Milva Ekonomit nė Ministrinė e Financave dhe atė tė Ekonomisė. Derisa Gjykata Kushtetuese tė shprehet pėr kėrkesėn qė ai i dėrgoi njė ditė mė parė, dy dekretet do tė mbeten pa firmė, pavarėsisht afatit 7 ditor qė parashikon Kushtetuta. Nė kėrkesėn qė i drejtoi Gjykatės, kreu i shtetit kėrkon interpretimin e nenit 98 pika 1 tė Kushtetutės dhe njė pėrgjigje nėse ai mund t’i dekretonte dy ministrat nė njė kohė qė parlamenti nuk mori nė shqyrtim nė seancėn e tė enjtes dekretet e tij pėr shkarkimin e Shkėlqim Canit nga Financat dhe Arben Ahmetajt nga Ekonomia, duke mos u dhėnė atyre fuqi.

“A mundet Presidenti i Republikės tė emėrojė njė Ministėr tė propozuar nga Kryeministri, ndėrkohė qė Kuvendi nuk i ka dhėnė fuqi Dekretit tė shkarkimit tė ministrit paraardhės?”, ėshtė pyetja qė i parashtron presidenti kėsaj gjykate.Gjykata Kushtetuese duhet tė japė pėrgjigje edhe pėr disa pyetje tė tjera mbi kėtė ēėshtje.  “A mund tė kėrkohet nė tė njėjtėn kohė nga ana e Kryeministrit shkarkimi dhe emėrimi i njė ministri, ndėrkohė qė nevojitet njė afat i caktuar kohor referuar Kushtetutės qė tė realizohet procedura e shkarkimit e njė ministri? Ēfarė natyre kanė dekretet e Presidentit tė Republikės sa i takon shkarkimit dhe emėrimit tė ministrave? A quhet i rrėzuar apo i pranuar propozimi i Kryeministrit, pėr emėrim apo shkarkim ministri, nė rast se Presidenti nuk dekreton atė brenda afatit 7 ditor?

Sa kohė qė dekreti pėr emėrimin e Ministrit ėshtė detyrim kushtetues pėr Presidentin, a ekziston mundėsia qė Presidenti tė kėrkojė verifikim tė kandidatit tė propozuar, nėse ky i fundit i plotėson kriteret kushtetuese dhe ligjore dhe nėse jo, a mund t’i kėrkohet Kryeministrit rishikimi i kandidaturės?

Deri nė sqarimin qė pritet nga Gjykata Kushtetuese, dy dekretet pėr emėrimin e ministrave tė rinj, sipas propozimit tė kryeministrit, do tė mbeten pa firmėn e kreut tė Shtetit, shkruan Klan.

Lexoni dhe kete

BASHA THIRRJE RAMƋS: ZBATO PLANIN E PD PƋR RIMƋKƋMBJEN

Kreu demokrat, Lulzim Basha, pas pĆ«rfundimit tĆ« takimit me biznesin e vogĆ«l nĆ« njĆ« dalje …