Tuesday , 19 November 2019

DHOMA E AVOKATISE SHKODER BOJKOT SEANCAVE GJYQESORE

Ashtu si n t gjith vendin, edhe n Shkoder avokatt kan bojkotuar seancat gjyqsore civile dhe penale n cdo nivel gjykimi, m prjashtim vetm t masave t siguris.

Rreth 105 seanca gjyqsore t planifikuara pr kt t hn n gjykatn e Shkalls s Par n Shkoder jan shtyr, sepse nuk mund t zhvillohen pa pranin e avokatve. Pr ata q do t thyejn kt vendim sekretari I dhoms s avokatis Shkoder Gjovalin Ulndreaj paralajmron mas disiplinore nga dhoma e avokatis.

Sipas dhoms s avokatise Shkoder ky vendim sht n kundrshtim me Kushtetutn, sepse, sipas tyre nuk mund t prcaktoj qeveria pagn e avokatve. Bojkoti sipas tyre sht vetm fillimi i nj procesi q do t zgjatet n varsi t reflektimit q ata krkojn nga shteti sa i takon ndryshimeve t ligjit t sigurimeve.

Lexoni dhe kete

KARTA E STUDENTIT, REAGON ZV/REKTORI I SHKODRES

Zëvëndës rektori i Universitetit “Luigj Gurakuqi” të Shkodrës Gëzim Dibra ka dale në një konferencë …