Saturday , 24 March 2018

DINASTIA MARUBI, 54 MIJE VIZITORE NE AMSTERDAM

54 600 vizitorė e kanė shijuar ekspozitėn e dinastise Marubi ne Amsterdam.Kjo eshte bere e ditur nga vete ministria e Kultures Mirela Kumbaro e cila thote se per sukseset e ekspozites e ka njoftuar kuratoria Kim Knoppers e cila ka derguar edhe dosjen e plote mediatike qe nga BBC deri te Harper’s Bazar apo Financial Times e British Journal of Photography

Ėshtė fat kur kemi vlera tė atilla qė konkurrojnė njėsh me vendet e tjera europiane.
Ėshtė krenari pėr tė gjithė ne kur i flasim skenės ndėrkombėtare me gjuhėn e kulturės.
Ėshtė detyrė e kryer mirė kur kėtė kulturė e paraqesim nė mėnyrė dinjitoze.
Ėshtė pėrgjegjėsi e madhe kur synojmė qė kėtė standard tė vendosur me profesionalizėm ta mbajmė lart gjithmonė.
Kjo kėrkon punė, modesti dhe pėrulje thote Ministria Mirela Kumbaro ne statusin e saj ne facebook.Por tani qė mbyllet njė vit pune intensive nuk mund tė mos falenderoj tė gjithė ata qė kontribuan nė shpėtimin, ruajtjen, dhe ndriēimin e thesarit tė fotografisė shqiptare perfundon Kumbaro. Dinastia Marubi perves suksesit te vizitoreve, tashme eshte pjese e kronikave ne mediat prestigjoze si BBC.

Lexoni dhe kete

KONFERENCA E 7-te VJETORE E MYFTINISE SHKODER

Myftinia ShkodĆ«r ka organizuar kĆ«tĆ« tĆ« mĆ«rkure konferencĆ«n e 7-tĆ« vjetore tĆ« imamĆ«ve, teologĆ«ve dhe …