Wednesday , 25 April 2018

DITA E “TE GJITHE SHEJNTERVE”

Data 1 Nentor tashme prej vitesh perkujtohet nga te gjithe besimtaret katolik te shqiperise . Festa e tė gjithė shenjtėrve ndiqet mė pas nga  Pėrkujtimi i tė Vdekurve .   Kjo dite nė Shkodėr ėshtė edhe njė pėrkujtim tė ngjarjeve tė rėndėsishme qė ndodhen mė pas nė nėntorin e vitit 1990 kur u rikthye liria e besimit nė shqipėri. Gjithė Shenjtėrit jane shprehi rituale e krishterė pėr tė kujtuar gjithė shenjtėrit dhe martirėt e Parajsės, tė njohur e tė panjohur . Thirrja pėr shenjtėri ėshtė thirrja e ēdo njeriu. Nė pėrgjigjen ndaj saj, pėrmbushim planin e Hyjit, pėr shkėlqimin e lavdisė sė Tij, nė njeriun qė e krijoi nė pėrngjasimin e vet.

 

Lexoni dhe kete

MBESHTETJA NDAJ FERMEREVE NGA PROJEKTI ā€œAGRO-TURIZEM ALBANIAā€

USAID, Ambasada e SuedisĆ« dhe CEED Albania, nĆ« bashkĆ«punim me BashkinĆ« ShkodĆ«r, organizuan kĆ«tĆ« tĆ« …