Tuesday , 19 November 2019

DITA NDRKOMBTARE E TOKS

N ditn e ndrkombtare t Toks, specialisti pran drejtoris s Bujqsis Ylvi Shima pohon pr TV ROZAFA se erozioni sht nj nga problemet m t mdha deri m tani.Shima pohon se ndrtimet po e degradojn do dit tokn.Shima bn thirrje q t tregohet nj interesim dhe kujdes m i madh ndaj toks.

Shqipria sht vendi me m pak tok pr frym n Europ. Vetm 24% e territorit t vendit sht tok bujqsore, nga e cila 14% sht djerr ose e braktisur.

Pastrimi i mbeturinave pran zones arkeologjike ishte aktiviteti i organizur nga Bashkia e qytetit t Lezhs n kuadr t dits ndrkombatre t toks. Prcjelles s ktij mesazhi ju bashkia edhe Kryetrai i Bashkis s Lezhs Viktor Tushaj, i cili sbashku me administraten q ai drejton kontribuan pr pastrimin e mbeturinave pran vend varrimit t Skndrbeut. Gjat fjals s tij kryebashkiku Tushaj u shpreh, se kjo dit tashm sht kthyer n nj tradit n kt qytet si nj nevoje pr rritjen e vmendjes ndaj tokes. Tushaj ka br t ditur se ajn t angazhuar q n t gjitha projektet e rikualifikimit t shoqrohen me mbjedhjen e pemve dhe krijimin e hapsirave t gjelbrta t nevojshme pr kt qytet.

Aktivitetet e organizuara ne kete dite synojn zhvillimin e nj modeli t qdrueshem mjedisor, q t jet n harmoni t plot me vlerat kulturore dhe natyrore te rajonit lezhe.

Lexoni dhe kete

KARTA E STUDENTIT, REAGON ZV/REKTORI I SHKODRES

Zëvëndës rektori i Universitetit “Luigj Gurakuqi” të Shkodrës Gëzim Dibra ka dale në një konferencë …