DITA NDĖRKOMBĖTARE E TOKĖS

Nė ditėn e  ndėrkombėtare tė Tokės, specialisti pranė drejtorisė sė Bujqėsisė Ylvi Shima pohon pėr TV ROZAFA se erozioni ėshtė njė nga problemet mė tė mėdha deri mė tani. Shima pohon se ndėrtimet po e degradojnė ēdo ditė tokėn. Shima bėn thirrje qė tė tregohet njė interesim dhe kujdes mė i madh ndaj tokės.

Shqipėria ėshtė vendi me mė pak tokė pėr frymė nė Europė. Vetėm 24% e territorit tė vendit ėshtė tokė bujqėsore, nga e cila 14% ėshtė djerrė ose e braktisur.

Pastrimi i mbeturinave pranė zones arkeologjike ishte aktiviteti i organizur nga Bashkia e qytetit tė Lezhės nė kuadrė tė ditės ndėrkombėatre tė tokės. Pėrcjelles sė kėtij mesazhi ju bashkia edhe Kryetrai i Bashkisė sė Lezhės Viktor Tushaj, i cili sėbashku me administraten qė ai drejton kontribuan pėr pastrimin e mbeturinave pranė vend varrimit tė Skėndėrbeut. Gjatė fjalės sė tijė kryebashkiku Tushaj u shpreh, se kjo ditė tashmė ėshtė kthyer nė njė traditė nė kėtė qytet si njė nevoje pėr rritjen e vėmendjes ndaj tokes. Tushaj ka bėrė tė ditur se ajnė tė angazhuar qė nė tė gjitha projektet e rikualifikimit tė shoqėrohen me mbjedhjen e pemėve dhe krijimin e hapėsirave tė gjelbėrta tė nevojshme pėr kėtė qytet.

Aktivitetet e organizuara ne kete dite synojnė zhvillimin e njė modeli tė qėdrueshem mjedisor, qė tė jetė nė harmoni tė plotė me vlerat kulturore dhe natyrore te rajonit lezhe.

Lexoni dhe kete

AKU SHKODƋR, KONTROLLE NƋ ZONAT TURISTIKE

Autoriteti KombĆ«tar i Ushqimit ShkodĆ«r vijon tĆ« ushtrojĆ« kontrolle nĆ« terren, ku njĆ« fokus i …