Wednesday , 26 February 2020
Breaking News
Deputetja e PD Mesila Doda, gjate nje seance parlamentare, ku eshte shtyre votimi per projektligjin per Gjykaten e Larte, pasi ky projektligj kerkon 3/5 e votave t려eputet붥 n렋uvend.

DODA LE PD: ME LARGOI PALOKA PER DOSHIN!

Pas 25 vitesh krah te djathtes deputetja Mesila Doda largohet nga Partia Demokratike. Pėrmes njė letre tė hapur tė cilėn e ka postuar nė profilin zyrtar tė saj nė Facebook, deputetja Doda thotė se largohet me keqardhje nga partia tė cilėn e bashkėthemeloi me tė djathtėt 25 vite mė parė.

Pavarėsisht se “de juro” nuk pati njė pėrjashtim tė saj nga PD-ja, Doda thotė se ėshtė pėrjashtuar “de facto” nga kreu i grupit parlamentar Edi Paloka, menjėherė pasi deputetja, ndryshe nga grupi i saj, votoi nė Kuvend pėr heqjen e imunitetit tė deputetėve Tom Doshi e Mark Frroku te cilet u vune para drejtesise. Kėtė pėrjashtim Doda e ka ndjerė edhe gjatė zgjedhjeve lokale tė 21 qershorit ku Paloka nuk e pėrfshiu nė fushatėn e Tiranės, shtuar kėtu humbjen e doktor Halimit, tė cilin e cilėson si mikun e saj, ku fajėson drejtuesit mė tė lartė tė PD-sė pėr rezultatin nė garėn e tij elektrorale me Erion Veliajn.

“Qysh kur unė votova nė pėrputhje me ndėrgjegjen time njerėzore e politike pėr heqjen e njė imuniteti erdhi rradhazi edhe pėrjashtimi im nga fushata e Tiranės, pėrjashtimi nga struktura parlamentare, me urdhėr personal tė kryetarit tė grupit”, - shkruan Doda.

Nė sytė e Dodės tashmė nė PD mbretėron klientelizimi, ndėrsa humbja e zgjedhjeve sipas saj nuk u analizua kurrė. “Ndryshoni qasje ose do rithemelojmė tė djathtėn qė e dėrrmuat JU”, – thotė Doda.

?Tashmė Doda deklaron largimin nga PD. Ndėrsa mėsohet se do tė jetė pjesė e PDIU, force politike me te cilen kohet e fundit eshte bashkuar ne disa nisma, sic eshte edhe hartimi i draftit te perbashket me Shpetim Idrizin per hapjen e dosjeve. Por edhe ne Kuvend, Doda nuk ka ngurruar te shfaqe hapur “simpatine” per PDIU-ne teksa ne disa seanca eshte pare te ulet krah Idrizit. Nese do te bashkohet me PDIU-ne, Doda do te ishte nje vote me shume ne Kuvend per mazhorancen.

Deputetja “rebele” e sė djathtės thotė se nė 2 vitet e fundit ka thėnė tė vėrteta tė hidhura tė papranueshme pėr shumėkėnddhe siguron se do te vazhdoje te percoje zerin e qytetareve ne Kuvend.

“E gjetur nė kėtė udhėkryq ku mungon ēdo lloj komunikimi e bashkėpunimi reciprok, e pėrjashtuar de facto nga veprimtaria politike e deputetit, mė duhet tė lajmėroj veprimet e mia mė tė fundit tė shkėputjes sė marrėdhėnieve formale me grupin parlamentar tė Partisė Demokratike. Pas kėtij komunikimi aspak tė lehtė pėr mua, mė duhet tė siguroj tė gjithė votuesit se ēdo propozim qė PD do sjellė nė Kuvend e qė do jetė nė funksion tė reformave dhe shtetit ligjor, nė pėrkrahje tė shtresave nė nevojė dhe shtresave tradicionale tė djathta, do pėrkrahet e votohet pa asnjė mėdyshje nga unė. Votimi im, ashtu si deri mė sot do vazhdojė tė jetė vetėm nė pėrputhje me ndėrgjegjen time qytetare, politike e njerėzore dhe nuk do ndikohet nė asnjė rast nga vendime partiake, arbitrare a tė ndikuara nga interesa. Pozicioni im do vazhdojė tė jetė nė zhvillimin e rritjen e sė djathtės moderne, monopolin e sė cilės nuk e ka kush dhe tė mundėsojė krijimin e njė politike qė sheh nga paqja, kohezioni social, nga rritja dhe progresi i vlerave njerėzore dhe ekonomike, nga fuqizimi i gruas dhe kombit si dy krahė qė rriten sė bashku”, – shkruan Doda.

Lexoni dhe kete

META: DO MARRIM ME QETƋSI ƇMONTIMIN E GRUSHTIT TƋ SHTETIT

PjesĆ«marrĆ«s nĆ« kĆ«tĆ« grusht shteti Ć«shtĆ« vetĆ« qeveria dhe gjysmĆ«-parlamenti. Presidenti Ilir Meta ka vijuar …