Wednesday , 19 December 2018

Doganat, diskutohen procedurat e thjeshtuara!

Dogana Shqiptare ka zhvilluar takimin e dytė informues me biznesin shkodran pėr “Prezantimin e  Strategjisė sė Implementimit tė Proēedurave tė Thjeshtuara” tė cilat nė Shkurt tė 2015 pritet qė tė fillojnė aplikimi i tyre, ndėrsa nė Mars 2015 do tė fillojė aplikimi i gjerė i Procedurave tė Thjeshtuara. Prezantimin e kėtij projekti tė ri dhe inovativ tė Doganės Shqiptare e bėnė ekspertė nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave.

Znj. Mirela Meko i bėri thirrje tė gjitha bizneseve shkodrane qė tė aplikonin tė bėheshin pjesė e kėsaj procedure tė thjeshtuar, e cila hyn nė fuqi nė fillimin e vitit tė ardhshėm. Nė kėtė mėnyrė biznesit do t’i shkurtohen kohė e pėrkthyer nė mė pak kosto. “Proēedurat e thjeshtuara mundėsojnė mbėrritjen e mallrave direkt nė ambientet e Operatorit Ekonomik pa pasur nevojė tė kryejė formalitetet nė njė dogane tė brendshme dhe ēlirimin e tyre po nė kėto ambiente. Kryerjen e gjithė procedurės sė eksportit tė mallrave po nga ambientet e Operatorit Ekonomik. Janė kohė dhe kosto tė kursyera nga Operatori Ekonomik por njėkohėsisht edhe nga dogana duke ridimensionuar burimet dhe pėrmirėsuar ndjeshėm shėrbimin doganor.”

Deri nė fund tė vitit 2014 do tė pėrfundojė pilotimi i Procedurave tė Thjeshtuara nė operatorėt e pėrzgjedhur pėr mbylljen e transitit pranė ambienteve tė tyre si dhe gjithė procedura e zhdoganimit. Ndėrsa Shkurti i 2015 do tė shėnojė fillimin e deklarimit tė thjeshtuar dhe nė Mars 2015 do tė mundėsohet aplikimi i gjerė i procedurave tė thjeshtuara. Dogana Shqiptare do tė vazhdojė diskutimet me grupet e interesit pėr njė aplikim sa mė tė vlefshėm tė Proēedurave tė Thjeshtuara.

Lexoni dhe kete

11,493 BIZNESE TE VOGLA KALUAN NE TVSH, PA KOSTO

Administrata tatimore njofton se kalimi i biznesit tĆ« vogĆ«l nĆ« skemĆ«n e TVSH-sĆ« Ć«shtĆ« njĆ« …