Friday , 30 October 2020

Dom ERNEST TROSHANI SHPALLET NGA PAPA FRANESKU KARDINAL

N lutjen e t diels n Vatikan, Papa Franesku ka shpallur kardinalt e rinj ndr t cilt edhe Dom Ernest Troshanin pr dshmin e jets s tij t Krishter.Dom Ernest Troshani sht i vetmi prift n t gjith listn q shpallet Kardinal pr ta nderuar. M 21 shtator 2014 ai dshmoi para Paps Francesku vuajtjet e tij dhe t Kishs. Shqiptare prgjat komunizmit.
N mediat e gjith bots shkoi prqafimi i przemrt i prlotja e Paps n takim me Kardinalin e dyt shqiptar pas Dom Mikel Koliqit. Ky sht nj titull nderi q i jepet atij. Kjo do t thot se ai nuk merr pjes ne konklave, pasi ka kaluar moshn, por Kisha e nderon me kt titull.
Kardinali tjetr prpara Troshanit ishte Ernest Koliqi edhe ai i shpallur kardinal prej Papa Gjon Palit II pr dshmin e jets s krishtere dhe pr martirizimin. Ky sht nj nderim dhe mirnjohje q Papa Francesku i bn Shqipris prpara shpalljes s. Lumturimit t 38 martirve shqiptar q do t bhet m 5 nntor t ktij viti n Shkodr.
Dom Ernest Troshani ka lindur n Shkodr, m 18 tetor 1928 . Msimet e para i ka krye n Shkodr, ndrsa t Mesmen n Kolegjin Franeskan dhe n Liceun Illyricum. U shugurua meshtar m 8 prill Arrestohet m dt. 24 dhjetor 1963, Natn e Krishtlindjes gjat celebrimit t Meshs n Kishn e Barbullushit. Dnohet me 18 vjet burg me motivacionin e famshm t asaj kohe agjitacion e propagand. Burgun e vuan n Rubik, Vlor, La dhe pjesn drrmuese 10 vjet n t tmerrshmin burg t Spait. Gjat kohs para arrestimit ka shrbyer si famullitar n fshatrat Kabash, Puk, Kukl, Gocaj, Barbullush, Mal i Jushit, Torovic, Sum. U lirua nga burgu n vitin 1981 mbasi e plotsoi krejtsisht dnimin.

Lexoni dhe kete

MUAJI I NDËRGJEGJËSIMIT PËR KANCERIN E GJIRIT

Operatori i Shërbimeve të Kujdesit Shëndetësor Shkodër, në kuadër të mbylljes së muajit të ndërgjegjësimit …