Monday , 26 October 2020

Dom ERNEST TROSHANI SHPALLET NGA PAPA FRANĒESKU KARDINAL

Nė lutjen e tė dielės nė Vatikan, Papa Franēesku ka shpallur kardinalėt e rinj ndėr tė cilėt edhe Dom Ernest Troshanin pėr dėshminė  e jetės sė tij tė Krishterė. Dom Ernest Troshani ėshtė i vetėmi prift nė tė gjithė listėn qė shpallet Kardinal pėr ta nderuar. Mė 21 shtator 2014 ai dėshmoi para Papės Francesku vuajtjet e tij dhe tė Kishės. Shqiptare pėrgjatė komunizmit.
Nė mediat e gjithė botės shkoi pėrqafimi i pėrzemėrt i pėrlotja e Papės nė takim me Kardinalin e dytė shqiptar pas Dom Mikel Koliqit. Ky ėshtė njė titull nderi qė i jepet atij. Kjo do tė thotė se ai nuk merr pjesė ne konklave, pasi ka kaluar moshėn, por Kisha e nderon me kėtė titull.
Kardinali tjetėr pėrpara Troshanit ishte Ernest Koliqi edhe ai i shpallur kardinal prej Papa Gjon Palit II pėr dėshminė e jetės sė krishtere dhe pėr martirizimin. Ky ėshtė njė nderim dhe mirėnjohje qė Papa Francesku i bėn Shqipėrisė pėrpara shpalljes sė. Lumturimit tė 38 martirėve shqiptarė qė do tė bėhet mė 5 nėntor tė kėtij viti nė Shkodėr.
Dom Ernest Troshani ka lindur nė Shkodėr, mė 18 tetor 1928 . Mėsimet e para i ka krye nė Shkodėr, ndėrsa tė Mesmen nė Kolegjin Franēeskan dhe nė Liceun “Illyricum”. U shugurua meshtar mė 8 prill Arrestohet mė dt. 24 dhjetor 1963, Natėn e Krishtlindjes gjatė celebrimit tė Meshės nė Kishėn e Barbullushit. Dėnohet me 18 vjet burg me motivacionin e famshėm tė asaj kohe “agjitacion e propagandė”. Burgun e vuan nė Rubik, Vlorė, Laē dhe pjesėn dėrrmuese 10 vjet nė tė tmerrshmin burg tė Spaēit. Gjatė kohės para arrestimit ka shėrbyer si famullitar nė fshatrat Kabash, Pukė, Kukėl, Gocaj, Barbullush, Mal i Jushit, Torovicė, Sumė. U lirua nga burgu nė vitin 1981 mbasi e plotsoi krejtsisht dėnimin.

Lexoni dhe kete

VJERDHA: TƋ HƋNƋN RIKTHEHEM NƋ PUNƋ

Nga e hĆ«na, Fuat Vjerdha do tĆ« kthehet nĆ« krye tĆ« GjykatĆ«s sĆ« Apelit tĆ« …