Tuesday , 16 August 2022
WASHINGTON, DC - APRIL 27: Republican presidential candidate Donald Trump delivers a speech about his vision for foreign policy at the Mayflower Hotel April 27, 2016 in Washington, DC. A real estate billionaire and reality television star, Trump beat his GOP challengers by double digits in Tuesday's presidential primaries in Pennsylvania, Maryland, Deleware, Rhode Island and Connecticut. "I consider myself the presumptive nominee, absolutely," Trump told supporters at the Trump Tower following yesterday's wins. (Photo by Chip Somodevilla/Getty Images)

DONALD TRUMP PRESIDENT I SHBA

I mposhti t gjith, fillimisht republikant tradicional n garn brenda partis s tyre, e m pas edhe demokratt n zgjedhjet presidenciale. Ky sht Donald Trump, Presidenti i 45-t i Shteteve t Bashkuara t Ameriks.Manjati njujorkez i pasurive t paluajtshme ka befasuar me rezultatin e arritur duke siguruar 288 vota elektorale.

Vet Hillary Clinton ka telefonuar presidentin e zgjedhur t SHBA dhe e ka uruar at pr fitoren.Sapo mora nj telefonat nga Hillary Clinton dhe ajo na prgzoi t gjithve pr fitoren ton. Un e falenderova at pr fushatn elektorale t ashpr q zhvilluam bashk. Hillary ka punuar gjat dhe i shpreh mirnjohjen pr at q ka br pr vendin ton. sht koha q Amerika t shroj plagt e prarjes dhe republikant dhe demokratt prgjat vendit t bhn bashk si nj komb i bashkuar, nisi fjaln e tij Trump.

Ndryshe nga fushata, q u shoqrua me deklarata kontraverse t tij, n fjalimin e par si President i zgjedhur, Trump prcolli mesazhe bashkimi.Un do t jem President i gjith amerikanve dhe kjo sht shum e rndsishme pr mua. Premtoj t punoj edhe me ata q nuk m mbshtetn pr t bashkuar vendin ton t madh. Fushata jon ishte nj lvizje e madhe, nga njerz q duan nj vend m t mir pr veten, familjen. sht nj lvizje q prfshin t gjitha racat, gjinit, fet pr ta br Amerikn t madhe srish, tha ai.

Me kt zgjedhje, Trump theu edhe nj rregull t pashkruar n zgjedhjet presidenciale amerikane; ai sht Presidenti i par q zgjidhet pa mbajtur m par ndonj post apo detyr publike n administrat apo i zgjedhur senator a antar n Kongres.Prve marrjes s Shtpis s Bardh, republikant marrin kontrollin edhe t Senatit dhe t Kongresit n Amerik. Donald Trump do t marr drejtimin e Shtpis s Bardh m 20 janar t vitit 2017 pas votimit n Kongres.