Friday , 15 December 2017
epa01351232 Staying on a one-day official visit in Hungary, Prime Minister Milo Djukanovic of Montenegro speaks during his joint press conference with his Hungarian counterpart Ferenc Gyurcsany in the Parliament building in Budapest, Hungary, 20 May 2008. EPA/SZILARD KOSZTICSAK

DOREHIQET KRYEMINISTRI MALAZEZ MILLO GJUKANOVIĒ

Kryeministri i Malit tė Zi, Millo Gjukanoviē dorėhiqet disa orė pasi u shpreh se, Rusia ishte e pėrfshirė nė puēin e pretenduar nė ditėn e zgjedhjeve, duke akuzuar opozitėn pėr bashkėpunim me Kremlinin.

Komiteti ekzekutiv i PDS-sė, partisė sė Gjukanoviē bėri tė ditur se do tė nominojė zėvendėsin e tij nė parti, Dushko Markoviē pėr funksionin e kryeministrit.PDS-ja fitoi nė tė gjitha 11 zgjedhjet nga vendosja e sistemit shumėpartiak nė Mal tė Zi dhe ish-Jugosllavi para 25 viteve.
Mė 16 tetor partia e Gjukanovic fitoi 36 nga gjithsej 81 mandate nė Parlament. Katėr partitė opozitare arritėn konsensus rreth njė pike tė vetme, rrėzimin e Gjukanoviēit, tė cilin e emėruan si politikan jashtėzakonisht tė korruptuar.
Gjatė natės zgjedhore, Gjukanoviē deklaroi se PDS-ja do tė vazhdojė tė qeverisė me aleatėt e tij, Partinė e vogėl socialdemokrate dhe katėr pėrfaqėsuesit e pakicave etnike ose me gjithsej 42 vota nė Parlament. Gjukanoviē edhe herė tė tjera e ka lėnė detyrėn e kryeministrit por ėshtė rikthyer, shkruajnė mediat vendase  Por ato citojnė se kėtė herė kthimi i tij  nuk ėshtė i mundur pasi opinione tė ndryshme mbrojnė tezė se ai mund tė kandidojė pėr president nė vitin 2018.

Lexoni dhe kete

ULQINI PUSHTOHET NGA PUNONJESIT E HUAJ

NĆ« Mal tĆ« Zi kĆ«tĆ« vit janĆ« tĆ« punĆ«suar 47% mĆ« shumĆ« tĆ« huaj se …

Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
Ɨ
Ɨ
WordPress Popup Plugin