“DREJTESIA”, DIPLOMATJA E BE- se NE PD: REFORMA ME KONSENSUS

Drejtoresha pėr Ballkanin Perėndimor nė Shėrbimin e Jashtėm Europian, Angelina Eichhorst ėshtė takuar mesditėn e kėsaj tė marte me krerėt e Partisė Demokratike pėr tė biseduar pėr Reformėn nė Drejtėsi pėr tė cilėn tė dyja palėt ranė dakord se duhet tė kryhet me konsensus pasi kjo ėhstė zgjidhja e vetme.Nėnkryetari i grupit parlamentar tė PD, Eduard Halimi dhe zėdhėnėsja e grupit Jorida Tabaku, tė shoqėruar nga ekspertėt e opozitės pėr reformėn nė drejtėsi pritėn nė kėtė takim Eichhorst

Qė nė fillim tė takimit, Halimi e informoi zyrtaren e Bashkimit Europian mbi qėndrimin dhe vullnetin e Partisė Demoraktike, pėr tė kontribuar nė realizimin e njė Reformė reale nė sitemin e drejtėsisė, bazuar nė standardet e Komisionit tė Venecias, duke e konsideruar kėtė reformė si jetike pėr vendin, nė funksion tė ndėrtimit tė njė sistemi drejtėsie me mekanizma tė qėndrueshėm qė tė luftojė korrupsionin, por nga ana tjetėr qė garantojnė pavarsinė e sistemit nga politika.

Halimi ndau shqetėsimin me znj. Eichhorst mbi veprimet e mazhorancės pėr tė pėrjashtuar ēdo mundėsi bashkėpunimi me opozitėn nė realizimin e kėsaj reforme, si dhe rrezikun evident qė ekziston pėr kapjen politike tė sistemit tė drejtėsisė nėpėrmjet amendamenteve kushtetuese tė propozuara nga mazhoranca.

Halimi u shpreh se pas daljes sė Opinionit Paraprak tė Komisionit tė Venecias, Partia Demokratike kėrkoi qė tė bėhej njė draft i pėrbashkėt bazuar nė standardet e Venecias dhe se vullneti i mirė do tregohej nė rast se do respektoheshin sėrish tė gjitha rakomandimet e Venecias. Mirėpo, kjo ishte e pamundur, pėr shkak se pėrsėri mazhoranca ndėrtoi njė proces tė njėanshėm dhe dėrgoi pėr mendim final nė Komisionin e Venecias njė draft tė njėanshėm, qė shmang rekomandimet e Venecias.
Znj. Eichhorst e konsideroi realizimin e Reformės nė Drejtėsi si njė nga prioritetet kyēe pėr ecurinė e Shqipėrisė nė Bashkimin Europian, dhe shprehu gadishmėrinė pėr tė ndihmuar nė kėtė proces. Ajo ndau tė njėjtin mendim se palėt duhet tė bashkėpunojnė nė mėnyrė tė sinqertė nė realizimin e kėtij procesi, sipas tė njėjtin model te aplikuar gjate procesit tė miratimit te akteve ligjore dhe kushtetuese pėr dekriminalizimin.

Lexoni dhe kete

BASHA: RAMA DO TƋ MBUSHƋ XHEPAT E TIJ DHE TƋ OLIGARKƋVE

Kryedemokrati Lulzim Basha akuzon kryeministrin Edi Rama sĆ« po rrit borxhin publik pĆ«r tĆ« mbushur …