Wednesday , 29 June 2022
Breaking News

DREJTORIA E POLICISE MOHON DHUNEN E 1 DITE ME PARE

Drejtoria e policise se qarkut Shkoder vijon te mbroje dhunen e ushtruar dje gjate aksionit te sekuestrimit te duhanit. Sipas nje komunilate te derguar pikerisht nga zyra e shtypit prane kesaj drejtorise policia en me dije se M dat 29.07.2015, rreth ors 11.00, Agjencia Crown Agent ka zhvilluar nj kontroll n tregun informal t tregtimit t duhanit t grir I cili klasifikohet n mallrat q paguajn akciz.

Me qllim mbarvajtjen e veprimtaris s ksaj Agjensie nisur edhe nga numri I konsiderueshm I personave t cilt tregtojn duhan t grir n mnyr t paligjshme, n vendin e quajtur Rus, nga ana ksaj Agjencie u krkua mbshtje nga shrbimet e policis s rendit.Gjat kontrollit dhe konfiskimit t mallrave t aksizs (82 kg duhan i grir), ndaj punonjsve t ksaj. Agjencie pati reagime dhe kundrshtime verbale t personave q tregetonin n mnyr t kundraligjshme gj q krijoi konfuzion dhe bllokim t lvizjes s lir t mjeteve.

Shrbimet e policis q ishin n mbshtetje t veprimtaris s Agjencise Crown Agent kan krkuar ndihm pr shrbime t tjera policie me qllim normalizimin e situats dhe lvizjes s lir t mjeteve.
Me mbrritjen e shrbimeve t tjera t policis dhe drejtuesve t tyre, u sht krkuar qytetarve t lironin rrugn pr lvizjen e mjeteve.
T pranishme gjate nderhyrjes kan qen edhe mediat lokale.
Sqarojm se n asnj rast punonjsit e policis nuk kan prdorur dhun ndaj asnje shtetasi, tregtari apo gazetari, por vetm u sht krkuar t largohen nga rruga autmobilistike pasi ishte bllokuar lvizja e lir t mjeteve.

Drejtoria e Policis se Shkodres bn me dije se bashkpunimi me median ka qen korrekt dhe transparent, njekohsisht garantojm bashkpunimin dhe respektimin e do media apo gazetari.Edhe nje here duke mohuar faktet dhe pamjet e pa kundershtueshme policia behet njesh me krimin dhe mbron dhunuesit qe ka ne pune. Kjo tregon se medias po synohet qe ti mbyllet goja jo vetem nga shefat e komisariatit te cilet nderrohen cdo 6 muaj por edhe nga vete drejtoria si institucion. Kjo eshte tejet e rrezikshme pasi dhuna u pa ne diten per diell, dhe policia te perpiloje nje deklarate totalisht jashte cdo etike dhe fakti eshte edhe nje here nje humbje totale e besimit ndaj organeve te policise. Ky eshte alarmi qe policia nuk mbron as median, kjo eshte kembana e alarmit per punen dhe jeten e gazetareve ne vendin tone.

Lexoni dhe kete

SULMI ME EKSPLOZIV PALLATIT NE SHENGJIN

Gjykata e Lezhës ka dënuar me 4 vite burg Erald Pajtanin i cili në bashkëpunim …