Saturday , 28 March 2020

“DRITE PERTEJ ERRESIRES”

“Dritë përtej errësirës” është ekspozita e hapur në Muzeun e Dëshmisë dhe Kujtesës në Shkodër ose sic njihet ndryshe Muzeu I Krimeve të Komunizmit. Ku u paraqiten periudha të ndryshme të luftës së bërë nga regjimi komunist kundër besimit e në vecanti kundër klerit.

Nga ana tjetër arqipeshkvi I Shkodrës Imzot Angelo Massafra, u shpreh se e kaluara duhet mësuar edhe në shkolla.

Në hapje të ekspozitës përshëndeti edhe kryebashkiakja e Shkodrës Voltana Ademi.

Kjo ekspozitë pasuron luften që regjimi dictatorial zhvilloi kunddër fesë, strategjinë që ndoqi shteti komunist për asgjesimin e saj. Gjithashtu përmes kësaj ekspozite përkujtohen gjithë ata njerëz që vuajten burgun, u denuan, u internuan, vdiqen në tortura, për shkak të besimit dhe funksionit të tyre fetar.

Lexoni dhe kete

KORONAVIRUSI, LEZHJANET INJOROJNE RREZIKUN

Edhe pse janë identifikuar disa raste në Lezhë, qytetaret duket se e kanë harruar coronavirusin. …