Thursday , 13 August 2020

“DUHET NGRITUR SA MË PARË GJYKATA KUSHTETUESE”

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, tha se i ka dërguar një shkresë kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruçi, për një takim urgjent, pas raportit final të Komisionit të Venecias për Gjykatën Kushtetuese.

Presidenti Meta tha se është i gatshëm për bashkëpunim për zbatimin kushtetues të Reformës në Drejtësi.

Sipas Kreut të Shtetit, ngritja e Gjykatës Kushtetuese në mënyrë kushtetuese duhet të bëhet urgjentisht, pasi ky është krye-kushti i Parlamentit Evropian dhe Komisionit Evropian për integrimin e Shqipërisë në BE.

Sipas Metës, po lëmë nam me Gjykatën Kushtetuese, pasi ka qenë kusht ngritja e saj.

Lexoni dhe kete

BASHA: TURIZMI, DEGA MË E GODITUR NGA PANDEMIA

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, publikon pamje të plazheve të boshatisur, pasi sipas tij, …