DUKAGJIN, SEKUESTROHEN 174 kg KANABIS

Specialistėt e Sektorit Kundėr Narkotikėve nė bashkėpunim me efektivat e Komisariatit tė Policisė Shkodėr kanė sekuestruar gjatė dy operacioneve anti-drogė njė sasi prej 174 kilogramė lėndė narkotike Canabis Sattiva, 4 automjete, 1 armė zjarri pushkė model 56 dhe 30 fishekė. Nga operacioni i Policisė sė Shkodrės u vunė nė pranga 6 persona, ndėrsa njė tjetėr ėshtė shpallur nė kėrkim. Sipas policisė mėsohet se tė arrestuarit janė Ndue Grrela, 20 vjeē, Kastriot Toma 46 vjeē, Ndoc Zhuri, 35 vjeē dhe  Fran Preka, 31 vjeē, tė katėrt banues nė Shkodėr. Ndėrkohė nė kėrkim ėshtė shpallur Gjon Macaj, 24 vjeē, banues nė fshatin Abat, Shalė Shkodėr.

Arrestimi i tyre ėshtė kryer pasi gjatė kontrollit tė ushtruar nga forcat e Policisė sė Shkodrės nė aksin rrugor Shkodėr-Dukagjin, nė fshatin Theth  janė gjetur nė automjetin tip Mitsubishi me targa AA 442 BX  me drejtues Ndue Grrela, 6 thasė me material bimor nė formė boēe, e lėndes narkotike Canabis Sattiva me peshė 45 kg nė total. Po ashtu edhe gjatė kontrollit nė banesėn e kėtij tė fundit janė gjetur dhe sekuestruar njė pushkė model 56 si dhe njė krehėr me 20 fishekė.

Policia gjithashtu ka sekuestruar automjetin tip Xhip me targė AA 415 HO nė pronėsi tė Kastriot Tomės nė tė cilin po udhėtonin tė arrestuarit Ndoc Zhuri, Fran Preka dhe Gjon Macaj i cili ėshtė shpallur nė kerkim. Po ashtu Policia e Shkodrės ka arrestuar nė flagrancė Eduart Sallakun, 46 vjeē, lindur dhe banues nė Tiranė dhe Preke Shpendi, 25 vjeē, lindur nė Pecaj Shalė dhe banues nė lagjen “Siri Kodra” Tiranė. Kėto dy persona u arrestuan pasi nga kontrolli i ushtruar i forcave te policisė, nė  vendin e quajtur Qafė- Thore nė afėrsi tė fshatit Theth ėshtė gjetur i braktisur mjeti tip “DACIA” me targe AA 182 AH brenda tė cilit janė gjetur 129 kg bimė narkotike Canabis Sattiva. Gjithashtu policia ka sekuestruar dhe njė automjet tip Benz ML me targa AA 658 KU.

Lexoni dhe kete

“ARREST ME BURG” PƋR FABIAN VUKAJ

Gjykata e ShkodrĆ«s ka lĆ«nĆ« nĆ« burg 55 vjeƧarin Fabian Vukaj i cili ka vrarĆ« …