DYSHOHET PER ZJARRVENIE TE QELLIMSHME NE MALIN E KAKARRIQIT

Pas Balldrenit, Mali i Kakarriqit nė Lezhė i eshte nenshtruar pushtetit te flakėve qė prej pasdites sė tė mėrkurės. Ne pak kohe maja e malit dhe per pasoje dhjetra hektare pyje vijuan te shkrumboheshin, ndėrsa ishin banorėt ata qė lajmėruan policinė dhe zjarrfikėsit pėr gjendjen.

Ndėrhyrja e zjarrfikėsve ka qenė tepėr e vėshtirė pėr shkak tė terrenit tė thyer, ndėrsa emergjencat civile kanė kėrkuar ndėrhyrjen e forcave tė ushtrisė tė cilėt kanė mbėrritur nė zonė dhe pritet qė tė ndėrhynė nė pyll me mjete rrethanore.

Kryetari i Fshatit Kakarriq ka bėrė tė ditur se deri tani janė djegur mbi 30 hektarė pyje, por sipas tije mė e rėndėsishmja ėshtė mbajtja e situatės nė kontroll dhe shmangia e deportimit te flakeve drejt banesave qė ndodhen nė kėtė zonė. Kryeinspektori i Mjedisit nė kėtė qark Gjergj Elezi shprehet se kėto vatra tė shpeshta tė zjarrit nė Lezhė shtojne dyshimet se bėhet fjalė pėr zjarrvėnie tė qėllimshme, per te cilen edhe po hetohet nga te gjithat strukturat.

Ky ėshtė zjarri i dytė i regjistruar nė harkun kohor tė tre ditėve nė rajonin e Lezhės, tė cilėt kanė shkrumbuar me dhjetėra hektarė pyje me pisha, duke sjelle dėme tė parikuperueshme pėr natyrėn e kėtyre zonave.

Lexoni dhe kete

ARRESTOHET I DYSHUARI I ATENTATIT NƋ VUKATANƋ

Policia e ShkodrĆ«s dhe grupi hetimor kanĆ« arritur tĆ« zbardhin ngjarjen e sĆ« hĆ«nĆ«s ku …