“EKRANI I ARTIT” EDICIONI I DYTE

Nisi per te dytin vit me radhe ne Shkoder Festivali ” Ekrani i artit” i cili synon te afroj kineman dhe artin.” Art house” si organizatore me kete festival del jashte ambienteve te saj dhe i ofrohet qytetareve dhe arte dashesve duke synuar rikthimin e kinemas se qytetit ne nje vend ku zhvillohen ngjarjet artistike. E kjo behet duke besuar ne art edhe pse arti ne vetevete eshte trillim, imagjinate, fiksion.

Filmat e shfaqur ne naten e pare sjellin per publiku imazhe shume interesante dhe trajtone tema te cilat shihen cdo dite nga njerezit e zakonshem por asnjehere nuk ngjallin kurreshtje, sic eshte puna ne kalatat e porteve me kontenjeret apo edhe filmi mbi fotografin e famshem Çek Jozef Kudelka i cili ndermerr nje udhetim ne rripin e Gazes dhe fotografon ndertimin e murit mes Izraeliteve dhe Palestinezeve.

Festivali ” Ekrani i artit” eshte themeluar ne Firence ne vitin 2007 dhe synon afrimin e kinemase me artin, por edhe mundesine e krijuesve te cilet me imazhin levizes synojne te tregojne anen tjeter ate jo komercialen. Ky festival mbahet ne shkoder dhe ne ditet ne vijim do kete edhe takime me regjisor dhe me artist tjere pjesemarres ne kete festival.

 

Lexoni dhe kete

“JUGORI” I FASBINDER, PREMIERE ME 21 DHJETOR NE TEATRIN “MIGJENI”

“Jugori” i shkruar nga Rainer Werner Fassbinder do vij si premire ne Teatrin “Migjeni” ne …