Monday , 11 December 2017

EKSPOZITA “MANIPULATION” NE MUZEUN “MARUBI”

E kuruar me mjeshtëri  nga Luçjan Bedeni, në Muzeun Kombëtar të Fotografisë “ Marubi”, është çelur ekspozita e fotografive, e cila sjellë për artëdashësit e shumtë teknikat e përdorura në ndërhyrjet që janë bërë fotografive në periudha të ndryshme. E titulluar “Manipulation” ekspozita synon të hedh dritë mbi disa nga negativët më të njohur të cilët janë përdorur për të përmirësuar fotografinë, por edhe të vendosur në qëndër të propagandës, sidomos të periudhës komuniste.

Për publikun e gjërë janë të njohura fotografitë e retushuara të periudhës së regjimit komunist, por ndërhyrjet janë bërë edhe në negativët që në vitet e para, ndërhyrje këto me qëllim përmirësimin e fotografisë.

Ballafaqimi me të vërtetën përmes negativëve origjinal e të pa prekur, ku tentohet të nxirret në pah për herë të parë, manipulimi I fotografive para dhe gjatë regjimit komunist, është edhe qëllimi I kësaj ai asaj cfar tenton të tregoj kjo ekspozitë. Në ekspozitë moren pjesë edhe përfaqësues të kabinetit qeveritar, si zv/kryeministrja Ledina Mandia, Ministri I Brendshëm Dritan Demiraj dhe Ministri I Jashtëm Ditmir Bushati. Kjo është ekspozita e 5 e organizuar nga Muzeu Kombëtar I Fotografisë “ Marubi” gjatë këtij viti.

Lexoni dhe kete

EKSPOZITE ME PIKTURA NGA DEPARTAMENTI I ARTEVE

Nje ekspozite e hapur me piktura te ndryshme u organizua kete te Shtune ne Prefekturen …

Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin