Sunday , 25 October 2020

EKSPOZITA “PENELATA FEMINORE” NE MEDRESE

Ekspozita e hapur me teme: “Penelata Feminore” eshte zhvilluar paraditen e kesaj te enjte ne medresen “Haxhi Sheh Shamia” te deges se vajzave ne qytetin e Shkodres. Paraqitja e pikturave ishte faza e fundit e programit mesimore dhe ishin zgjedhur 55 punime te nxenesve te ciklit fillor.

U titullua “Penelata Feminore” per arsye se kjo ekspozite ishte hapur me pikturat e ketyre femijeve. Nje gje te tille e pohoi edhe mesuesja e piktures e kesaj shkolle, Denisa Brahimi, e cila tha se keto femije jane te vecante dhe kane fantazine e tyre ne baze te ambjentit qe i rrethon.

Ajo qe duhet theksuar eshte se kjo eshte hera e pare qe futet lenda e artit ne kete shkolle.

Lexoni dhe kete

“AHENGU SHKODRAN” NË KOHË PANDEMIE

Qendra Kulturore “PjetĂ«r Gaci” ka organizuar pasditĂ«n e sĂ« enjtes edicionin e radhĂ«s tĂ« “Ahengu …