Monday , 18 January 2021

ELSEID HYSAJ SHUMË PRANË KALIMIT TEK ATLETIKO MADRID

Polemika, diskutime, hipoteza por edhe lëvizje konkrete për mbrojtësin shkodran të Napolit dhe të kombëtares shqiptare, Elseid Hysajn. Ai duket gjithmonë e më shumë pranë Atletikos së Madridit. Mbrojtësi i Kombëtares shqiptare rikthehet sërish në skenë dhe shihet si favoriti për të veshur fanellën bardhekuqe për sezonin e ardhshëm. Pasi Barcelona refuzoi bisedimet për shitjen e Semedos drejt Atletikos, klubi madrilen ka nisur sërish kontaktet me Napolin. Prej javësh ka pasur bisedime për kalimin e Hysajt nga Italia drejt Spanjës, por Atletiko nuk ka dashur të kalojë shifrën 20 milionë euro për kartonin e mbrojtësit kuqezi, i cili nuk është pjesë e planeve të Ançelotit.

Shumë drejtues të Napolit ndodhen në Madrid gjatë këtyre ditëve për të mbyllur transferimin e Hames Rodrigezit dhe kanë përfituar nga ky moment për të takuar nga afër edhe Atletikon për Hysajn. Sipas mediave italiane bisedimet po shkojnë shumë mirë dhe transferimi i mbrojtësit shqiptar tek Atletiko e Madridit është shumë pranë. Kalimi i shkodranit në radhët e Atletikos konsiderohet një hap i rëndësishëm në karrierën e tij, pasi spanjollët janë një nga klubet më të mëdha në Europë. Në vitet e fundit rritja e tyre ka qenë e jashtëzakonshme.

Mediat italiane dhe ato spanjolle nuk zbulojnë shumë detaje në lidhje me këtë transferim. Kjo marrëveshje mund të mbyllet për 20-25 milionë euro, pasi Diego Simeone e kërkon me ngulm një mbrojtës të djathtë. Huanfran u largua, ndërsa Arias nuk ofron garanci. Për më tepër, trajneri e vlerëson shumë shqiptarin për faktin që mund të luajë në të dy krahët e mbrojtjes. Hysaj gjithashtu po e pret me padurim aventurën e tij të re dhe kërkon që të jetë sërish protagonist, pasi te Napoli nuk u aktivizua aq sa duhet në sezonin e parë të Ançelotit.

Lexoni dhe kete

VLLAZNIA U-19 KUALIFIKOHET NË ÇEREKFINALE TË KUPËS

Vllaznia U19 vazhdon të bëjë mirë edhe në Kupën e Shqipërisë dhe si rrjedhojë tashmë …