Tuesday , 29 September 2020

Emrat e PD- se per zgjedhjet e 21 Qershorit!

Nė prag tė zgjedhjeve lokale te 2015- es prane selise blu ne Shkoder kane nisur te qarkullojne emrat e pare te kandidatėve tė munshėm pėr postin e kreut tė Bashkisė. Burime nga qendra bėjnė tė ditur se janė duke u shqyrtuar disa kandidatura tė mundshme si kandidat nė zgjedhjet e 21 Qershorit. Sipas selisė blu Bardh Spahija ėshtė nėjri nga kandidaturat e mundshme tė sė djathtes pėr postin e bashkisė sė Shkodres, kjo duke u nisur edhe nga mbėshtetja qė gėzon nga kreu Basha si dhe njė pjesė e anėtarsisė sė kryesisė nė qender.

Por edhe kreu aktual Lorenc Luka ka filluar tė qarkullojė si kandidaturė e mundshme nė Tiranė ndėrsa Luka nuk pėrjashton mundėsinė e njė rikandidimi tė mundshėm tė tij pėr postin e kreut tė bashkisė si dhe marrjen e mandatit tė tretė kjo edhe pėr shkak tė mbėshtetjes qė gėzon tek njė pjesė e antarėsisė sė kryesisė sė PD- sė nė qender dhe sidomos nė qytetin e Shkodres.

Tė tjerė emra si kandidatura tė mundshme ėshtė edhe ajo e ish- kreut tė PD- sė Astrit Bushati duke qėnė se ky I fundit gėzon reputacion tek njė pjesė e anėtarėisė sė kryesisė nė Shkoder dhe prej vitesh ka drejtuar PD- e metropolit verior e pėr shkak ka njohje tė mira tė bazes. Por si kandidatura e mundhsme po lakohet edhe anėtari i kryesisė sė PD- sė Xhemal Bushati. Ndėrkohė qė listės sė kandidatėve tė mundshėm i ėshtė shtuar edhe emri i ish- kreut tė ERE- sė Sokol Ramadanit. Ndėrkohė qė nė shtypin e shkruar lakohet edhe emri I Qashif Hoxhės si kandidaturė e mundshme pėr postin e kryebashkiakut tė Shkodres. Nga ana tjetėr Dega e PD-sė nė Shkodėr ka deklaruar se pėrgatitja e zgjedhjeve vendore nga ana e tyre ende nuk ka filluar siē duhet. “Procesi ėshtė duke shkuar normalisht gjithsesi. Nuk ka ndonjė gjė tė jashtėzakonshme, pasi procesi nuk ėshtė ende nė fazėn e seleksionimit.

Lexoni dhe kete

PD NIS FUSHATƋN ELEKTORALE

Ka nisur faza e tretĆ« e pĆ«rzgjedhjes sĆ« kandidatĆ«ve pĆ«r deputetĆ« tĆ« PartisĆ« Demokratike. Procesi …