Sunday , 27 September 2020

Falja e kamatvonesave, shtyhet afati deri me 31 Mars!

Afati pėr lidhjen e aktmarrėveshjeve tė qytetarėve debitorė, pagesa e prapambetur e energjisė, dhe falja nė masėn 80% tė kamatėvonesave ėshtė shtyrė pėr mė datė 31 mars. Deklarata ėshtė bėrė ditėn e sotme nga Ministri i Energjitikės Damian Gjiknuri dhe kreu i OSHEE-sė Ardian Ēela.

Nė fjalėn e tij Ministri Gjinkuri, theksoi se afati i vendosur mnė 28 shkurt pėr skemėn lehtėsuese tė pagesės sė energjisė pėr tė gjithė qytetarėt debitorė ka krijuar radhė tė gjata nė sportelet e Operatorit tė Shpėrndarjes sė Energjisė Elektrike duke krijuar edhe situata tė jashtėzakonshme.

Nė kėtė konteskt, Gjiknuri nėnvizoi se duke marrė shkas edhe nga kėrkesa e qytetarėve ėshtė vendosur qė afati tė shtyhet deri mė 31 mars, ndėrsa shtoi se ky do tė jetė afati i fundit dhe pas kėsaj date pėr tė gjithė debitorėt do tė merren masa.

“I dhanė jetė operacionit shtetformues pėr vjedhjes sė energjisė. Sot konstatojmė me kėnaqėsi se qytetarėt shqiptarė i janė pėrgjigjur pozitivisht thirrjes sė qeverisė. Gjejmė rastin qė tė falenderojmė tė gjithė qytetarėt qė po bashkėpunojnė me OSHEE, dhe po i japin fund abuzimit me energjinė, duke u bashkuar me qytetarėt e ndershėm. Janė mbi 233 mijė qė kanė firmosur aktmarrėveshje dhe mbi gjysma e tyre kanė pėrfituar ulje nė 80% tė kamatėvonesave. Kjo ka shkatuar edhe radhė nė sportelet e OSHEE, dhe natyrshėm ka krijuar edhe situata tė jashtėzakonshme. Duke marrė nė konsideratė, shoqėuria ka marrė vendim qė afati tė shtyhet deri mė 21 mars, pėr tė lidhur aktmarrėveshje me kurse lehtėsuese. Vjedhjes po i vjen fundi dhe 31 marsi do tė jetė afati i fundit qė u bėhet qytetarėve. Pastaj do tė fillojnė masat e tjera, sepse kjo skemė lehtėsuese nuk mund tė shtyhet nė mėnyrė permanente. Masat e marra nga qeveria ka sjellė reduktimin e vjedhjeve e tė humbjeve nė treg. Gjithashtu rikthimi i besimit nė sektorin energjetik, sjell edhe interesin e investitorėve, siē ishte marrėveshja me Max Streicher”, tha Gjiknuri.

Lexoni dhe kete

11,493 BIZNESE TE VOGLA KALUAN NE TVSH, PA KOSTO

Administrata tatimore njofton se kalimi i biznesit tĆ« vogĆ«l nĆ« skemĆ«n e TVSH-sĆ« Ć«shtĆ« njĆ« …