Breaking News

FESTA E “SHËN KJARËS”

Ka qënë një javë e mbushur me aktivitete dhe ngjarje për manastirin e “Shën Kjarës” në Shkodër, që u përmbyll mbrëmjen e së dielës me meshën që përkujton këtë shenjte të kishës katolike. E udhëhequr nga arqipeshkëvi imzot Angelo Massafra, mesha e shenjtë përveç misionareve të urdhërit Klarise, bëri bashkë edhe besimtarë e rregulltare të urdhërit Françeskan. Arqipeshkvi i dioqezit Shkodër – Pult, Imzot Angelo Massafra tha se qëllimi i Shën Kjares ka qenë të imitojë Krishtin.

E lindur në 16 korrik 1194 në Asizi, Kjara ishte bijë e Favrone Offreduccios dhe Ortolanës. Emri i saj është i lidhur ngushtë me atë të Shën Françeskut.

Lexoni dhe kete

FESTA E EMIGRANTËVE NË DAJÇ

Për të dytin vit radhazi është organizuar festa e emigrantëve në famullinë e Dajçit të …