Thursday , 29 October 2020

Festat, 13 vatra zjarri ne Lezhe

Festat e fundvitit nuk kan kaluar t qeta pr shrbimin zjarrfikes n Lezh.Vetm n harkun kohor t nj jave jan shnuar 13 vatra zjarri 10 prej t cilav n banesa, ndrsa nuk kan munguar rastet e zjarrit dhe n masive pyjore.

Zjarret n banesa jan shkaktuar kryesisht si rezultat i luhatjes s energjise elektrike nga errat e forta q kan shoqruar Lezhs, ndrsa dhe nj e moshura ka mbetur e plagosur rnd si pasoje e djegies brenda n banesn e saj.Nj fakt i till sht br i ditur nga Shefi i Shrbimit Zjarrfiks n Lezh Agustin Pepkolaj, sipas t cilit m s shumti vatrat e zjarrit jan shnuar nga data 30 deri me 2 janar.

Rasti m problematik i zjarrit sht shnuar mbrmjen e kaluar n fshatin Kallmet t Lezh. N tentativ pr tu nxehur me nj sob me dru, 82-vjearja Lula Pjetri si pasoj e prshirjes nga flaket e rrobave t saj sht djegur n 80% t trupit dhe ndodhet n gjedje kritike pr jetn n Spitalin e traumes n Tirane. N momentin e Zjarrit ajo ka qen e vetme, n nj nga dhomat e shtpis, ndrsa ka qen ndrhyrja e shpejt e zjarrfiksve t Lezhs t cilat kan br t mundur mos prshfishrjen nga flakt t shtpis.

Lexoni dhe kete

SHKODRA NË ‘DAREN’ E KRIMEVE TË PA ZBULUARA

Rajoni i Shkodrës dy muajt e fundit ka qenë i përfshirë në ngjarje të rënda …