Monday , 26 October 2020

Fillojne shkarkimet nga HEC i Fierzes

Fillojn shkarkimet nga Hidrocentrali i Fierzs. Permes portes nr 3, Fierza shkakrkon rreth 500 meterkub uje n sekond ndrkoh q 400 meterkub t tjera shkarkohen prmes prodhimit t energjise. Bhet e ditur se Hidrocentrali i Fierzs po prodhon me kapacitet maksimal pasi ne pun aktualisht ndodhen katr turbinat e prodhuesit m t madhe energjitik n vend.

Aktualisht n basenin e Hidrocentralit te Fierzes prurjet kane arritur ne shifren e 900 meterkub ne sekond, sasi kjo e cila po shkakrkohet nga prodhimi i energjise dhe hapja e portes. Shkarkimet sipas specialistve po behen per te menaxhuar situaten duke ruajtur nivelin aktual ne te cilin ndodhet Hidrocentrali i Fierzes.

Aktualisht Fierza eshte ne kuoten e 292 meterve nderkoh qe shkakrkimet pritet te mos kene ndikim ne hidrocentralin e Komanit dhe Vaut te Dejes nga te cilet nuk ka shkakrime. Shkarkimi I 500 m3 pr sekond parashikohet q most sjell asnj problem pr zonn prreth pasi edhe her t tjera jan br shkarkime t ksaj prmase.

 

Lexoni dhe kete

VJERDHA: TË HËNËN RIKTHEHEM NË PUNË

Nga e hëna, Fuat Vjerdha do të kthehet në krye të Gjykatës së Apelit të …