Friday , 18 September 2020

FINALET E KUPĖS NĖ BOKS SHTYHEN PĖR NĖ DHJETOR

 

Finalet e Kupės sė Shqipėrisė nė boks nuk do tė zhvillohen kėtė fundjavė nė Shkodėr por nė muajin dhjetor. Kėshtu ka vendosur Federata pėrkatėse e kėtij sporti ditėt e fundit dhe njoftimi pėrkatės prej pak ditėsh i ėshtė bėrė i ditur edhe klubeve pėrkatėse. Arsyeja e kėsaj shtyrje ka tė bėjė me pjesmarrjen e boksierėve mė tė mirė tė vendit nė dy turne tė rėndėsishėm ndėrkombėtar qė do tė zhvillohen gjatė muajit nėntor.

Fillimisht njė grup sportistėsh, kryesisht tė ekipeve tė kryeqytetit, do tė marrin pjesė nė datat 12-13 nėntor nė turneun “Gongu i Artė” qė zhvillohet nė Shkup tė Maqedonisė. Ndėrkohė, mė datė 25, po tė kėtij muaji, nė Kosovė do tė zhvillohet edicioni i rradhės i turneut ndėrkombėtar “Adem Jashari” dhe nė tė pritet tė marrin pjesė disa sportistė tė Vllaznisė. Nė kėto kushte, ėshtė parė e arsyeshme qė finalet e Kupės sė Shqipėrisė pėr vitin 2016, tė shtyhen pėr muajin e ardhshmė teksa ėshtė planifikuar qė ata tė zhvillohen nė datat 10-12 dhjetor nė pallatin e sportit “Qazim Dervishi”. Nė kėto finale pritet tė ketė sėrish njė rivalitet nė mes ekipeve tė Vllaznisė dhe Tiranės.

Sfida e nisur nė finalet  e kampionatit nė Tiranės, tashmė do tė vazhdojė nė Shkodėr megjithėse ka njė dyshim nėse ekipi kryeqytetas do tė vijė me tė gjithė boksierėt e tij. Kampionati u shoqėrua me jo pak polemika dhe sidomos ndeshja nė mes Kajoshit dhe Beqirit, njė ndeshje qė i dha titullin kampion bardhebluve ndėrkohė qė akuzat nga kampi shkodran nuk kanė munguar. Pėr kėtė arsye, tashmė duhet tė presim finalet e Kupės nėse vėrtetė Tirana ėshtė mė mirė se Vllaznia, apo ringu do tė tregojė tjetėr gjė.

Lexoni dhe kete

VLLAZNIA PRET EDHE DILAVER, MERKATOJA ENDE E HAPUR

Vllaznia e sezonit tĆ« ri Ć«shtĆ« shndĆ«rruar nĆ« njĆ« kantier ndĆ«rtimi. Prej saj janĆ« larguar …