Tuesday , 19 January 2021

FORCAT E ARMATOSURA NDERTOJNE UREN PER 5 MIJE BANORE NE UNGREJ

Forcat e Armatosura t Shqipris kan prfunduar ndrtimin e nj ure bailey n fshatin Ungrej t Bashkis s Lezhs.N inaugurimin e ksaj ure ishte e pranishme edhe ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli, e cila shoqrohej nga deputett e Komisionit Parlamentar t Siguris dhe prefekti i Lezhs.

Pasi prmendi kontributin e Forcave t Armatosura n rastet e emergjencave civile, ministrja Kodheli foli pr rndsin q ka ndrtimi i ksaj ure pr banort e ksaj zone. FA kan qen n krye te punve duke filluar q nga zjarret e pamundura pr tu shuar me mjetet e tjera civile, duke vazhduar me ndrtimin e urave. Kjo ur lidh as m shum e as m pak, por plot 9 fshatra.- tha ajo duke falenderuar punn e xhenierve t FA dhe duke garantuar gjithashtu mbshtetjen e saj pr Bashkin e Lezhs, por edhe pr bashkit e tjera t vendit. Nj falenderim i veant shkon padyshim gjith repartit Xhenio, i cili dhe n kushte kaq t vshtira dhe n lartsi kaq t madhe, ka mundsuar n nj koh rekord brjen e ksaj ure. E di q nuk sht e thjesht t vihet deri ktu. Duhen disa or. Dhe shpresoj q t jemi ktu pran, pr t prballuar do nevoj q ju keni, qofshin kto n kushte t vshtira. Kushte t emergjencs, qofshin kto edhe n kushte jo emergjente, por t domosdoshme dhe t nevojshme.

Ura bailey e ndrtuar nga FA n fshatin Ungrej t Lezhs sht e gjat 27 m dhe ka nj peshmbajtje prej 10 ton. Ajo u shrben fshatrave Kaliva, Gjokbardhaj, Zimaj, Kashnjet, Rracaj, Sukaxhi t Lezhs, fshatit Gomsiqe t Puks dhe lidhet me Njsin Administrative Vig-Mnel t Vaut t Dejs.

Lexoni dhe kete

447 MJEKË DHE INFERMIERË TË VAKSINUAR

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, bashkë me mjekët dhe infermierët e pavionit COVID të Pediatrisë …