Saturday , 14 December 2019

FUNDJAVA, I NXEHTI AFRIKAN MBERRIN NE SHQIPERI

Parashikimi i motit pr datat 16, 17, 18, 19 korrik tregon se jemi nn ndikimin e nj vale t nxehti afrikan q ka prfshir vendin ton dhe gjith Ballkanin, prfshir dhe vendet fqinje si Italia. Keto do t jen absolutisht ditt m t nxehta t muajit kur temperaturat e larta do t arrijn n maksimum.

Ekspertt parashikojn se temperaturat m t larta do t jen ato t 17 korrikut ku pritet t kalojn 40 grad celsius. Vala e t nxehtit afrikan do t jet prezente gjat gjith fundjavs dhe parashikohet q t shtunn e t dieln i gjith vendi t prfshihet nga nj zagushi mbytse e cila do t intensifikohet gjat ktyre ditve.

Meteorologt sygjerojn q gjat fundjavs t evitohet qndrimi n ambiente t jashtme duke rekomanduar q t zgjidhet largimi drejt zonave bregdetare apo atyre malore, ku ka m tepr mundsi freskimi sesa qytetet urbane. E njjta situat pritet t prsritet dhe gjat muajit gusht ku rajoni do t prfshihet nga nj val prvluese q vjen direkt nga shkrettira e Saharas, parashikon Meteo.it, duke rrezikuar q temperaturat t kalojn prtej normales s stins s nxeht t vers.

Lexoni dhe kete

“SHQIPTARËT PO PËRBALLEN ME NJË REGJIM TË NGJASHËM TË 22 MARSIT 1992”

Shqiptarët sot po përballen me një tjetër sistem, me një tjetër regjim, të ngjashëm me …