Saturday , 26 September 2020

GJENDET TRUPI I PAJETĖ I TURISTIT ĒEK

Gjendet trupi i pajetė i turistit ēek, i cili u mbyt dje nė ujėrat e lumit Kir ndėrsa bėnte rafting mė bashkėshorten e tij.Trupi i Adam Baron u nxor nga polumbarėt e RENEA-s rreth orės 11:15 tė mesditės sė sotme pas shumė pėrpjekjesh.Policia bėn me dije se puna e polumbarėve nisi qė nė 06:00 tė mėngjesit, por pėr shkak tė rrymės shume tė fuqishme dhe terrenit shumė tė keq, ata kanė arritur tė finalizojnė opreacionin vetėm rreth mesditės.Ēifti i bashkėshortėve ēekė ndodheshin nė Dukagjin sėbashku me njė grup turistėsh tė tjerė qė prej paradrekes sė tė premtes. Fatmirėsisht, gruaja arriti ti shpėtonte aksidentit.

Varka me dy turistė ēekė ėshtė pėrmbysur teksa lundronte nė lumin Kir, nė komunėn Postribė tė zonės sė Dukagjinit, nė Shkodėr. Dy tė rinjtė, njė djalė dhe njė vajzė, pjesė e njė grupi turistės tė cilėt kishin zgjedhur tė vizitonin Shqipėrinė, ishin shkėputur nga grupi dhe po lundronin nė rrjedhėn e lumit Kir, nė momentin kur varka ėshtė pėrmbysur. Si pasojė,  vajza ka mundur tė dalė pa pėsuar asnjė dėmtim nga lumi, ndėrsa trupi i djalit ėshtė marrė nga rrjedha e lumit Kir. Nė kėtė zonė lumi Kir ka intensitetin mė tė madh tė rrjedhės sė tij, si pasojė edhe e shkrirjes sė dėborės.

 

Lexoni dhe kete

KAPJA E PERSONAVE TƋ SHPALLUR NƋ KƋRKIM, POLICIA E SHKODRƋS ARRESTON 2 SHTETAS

Policia e ShkodrĆ«s vijon punĆ«n pĆ«r kapjen e personave tĆ« shpallur nĆ« kĆ«rkim dhe vĆ«nien …