Wednesday , 29 September 2021

GJERMANIA DHE DANIMARKA JAPIN 6.5 MLN EURO PR BUJQSIN

Gjermania dhe Danimarka japin 6.5 milion euro n mbshtetje t sektorit t bujqesise n 6 qarqet m t varfra t vendit ton. Prfitues sht edhe qarku Shkodr. Ka qen drejtori i drejtoris s bujqsis Mustaf Kraja i cili bri t ditur edhe mnyren e prfitimit t ktyre fondeve nga fermert.

Prfitues t drejtprdrejt do t jen rreth 1000 fermer agroprpunues, siprmarres vendas, frutort, blegtoria dhe n shum sektor t tjer. Ndrsa ata t cilt do t marrin fonde nuk duhet q t jen prfitues n asnj skem t meparshme. Skema e granteve do te zbatohet nga ministria e bujqsise dhe projekti GIZ. Pr kt rast u organizua edhe nj takim me fermeret t cilt jan njohur mbi mnyrat se si mund t prfitojn keto grante.

Lexoni dhe kete

11,493 BIZNESE TE VOGLA KALUAN NE TVSH, PA KOSTO

Administrata tatimore njofton se kalimi i biznesit të vogël në skemën e TVSH-së është një …