Tuesday , 27 October 2020

GJOKOVIĒ LĖ VLLAZNINĖ, IKĖN NĖ KINĖ PĖR T’U PROVUAR

Vllaznisė nė basketboll pėr meshkuj nuk i ka mjaftuar fitorja e Tiranės pėr tė qenė e qetė nė krye tė renditjes. Kjo ngaqė dy ditė mė pas, njėri nga lojtarėt mė tė mirė tė saj, pikėrisht malazezi Nikolla Gjokoviē ėshtė larguar pėr disa ditė nga rradhėt e saj dhe nuk pėrjashtohet mundėsia qė tė largohet krejtėsisht nga Vllaznia. Arsyeja ėshtė se malazezi do tė testojė veten nė Kinė. Ai ka udhėtuar ditėn e sotme drejt kėtij vendi tė largėt aziatik me lejen e drejtuesve kuqeblu ngaqė kėshtu ka qenė marrėveshja me ta dhe nėse nuk arrin tė gjejė ekip atje, do tė rikthehet sėrish nė Shkodėr. Natyrisht qė kjo nuk ėshtė pritur mirė nė rradhėt e drejtuesve tė skuadrės sepse malazezi ėshtė pikė referimi e skuadrės megjithatė kėto janė pikat e kontratės qė ai ka firmosur me ta nė fillimin e muajit tė kaluar. Nė Kinė gjatė ditėve tė ardhshme zhvillohet njė zbor stėrvitor me basketbollistė nga vende tė ndryshme tė botės qė janė tė lirė dhe nėse arrijnė tė bindin drejtuesit e ekipeve vendase pėr tė firmosur me ta. Gjokoviē natyrisht qė kėtė do kėrkojė sepse kuptohet qė nė rast se arrin tė firmosė atje, do tė pėrfitojė shumė herė mė tepėr sesa tek Vllaznia. Nga sa merret vesh, prova e malazezit nė Kinėn e largėt do tė zgjasė deri rreth datės 24-25 dhjetor dhe deri atėherė natyrisht qė tek Vllaznia do jenė nė ankth. Njė largim i mundshėm i tij do tė prishte shumė punė sepse edhe basketbollisti tjetėr i huaj, slloveni Mirza Sarajlija erdhi nė Shkodėr me idenė pėr tė firmosur por mė pas e bėri njė gjė tė tillė nė Ulqin ngaqė i ofruan mė shumė. Nėse largohet edhe Gjokoviē, trajneri Gjeēaj dhe pjesa tjetėr e skuadrės kuptohet qė do ta ketė mė tė vėshtirė sigurimin e titullit tė tretė kampion rradhazi. Malazezi edhe nė ndeshjen e fundit me Tiranėn ishte protagonisti kryesor pėr ekipin e tij duke shėnuar 18 pikė, mė shumė nga tė gjithė dhe kėtė nuk e ka bėrė vetėm nė kėtė ndeshje por nė tė gjitha qė kur u rikthye tek Vllaznia.

Lexoni dhe kete

FRANC ASHIKU SHPALLET SƋRISH KAMPION NƋ SHAH

Shahisti shkodran Franc Ashiku Ć«shtĆ« shpallur sĆ«rish kampion i ShqipĆ«risĆ«. Ky Ć«shtĆ« verdikti i dalĆ« …