Monday , 17 December 2018

GJYKATA LE NE BURG KASTRATIN DHE BECIN

Akuza tė ashpra kanė hedhur familjarėt e ish drejtorit tė ALUIZNIT nė Shkoder Besnik Kastratit ndaj gjykatės dhe prokurorisė pas seancės nė gjykatėn e Shkodres ku Kastrati ėshtė njohur me masėn e arrestit tė vendosur nė mungesė ndaj tij. Sipas familjarėve ky sistem po kthehet nė diktaturė.Ndėrkohė gjykata ka lėnė nė fuqi edhe vendimin pėr ish pėrgjegjėsin e sektorit tė legalizimeve Rudi Beci dukė e lėnė nė burg. Pas kryerjes sė seancave ka reaguar edhe avokati mbrojtės Bujar Hoti I cili e ka cilėsuar vendimin tė ashpėr dhe tė paarsyeshme ndėrsa ka theksuar se dy klientėt e tij kanė zbatuar vetėm ligjin. Seancat nė ngarkim tė Kastratit dhe Becit janė zhvilluar me dyer tė mbyllura  dhe ndarazi nga njėri tjetri. Nė pėrfundim tė seancave tė cilat kanė zgjatur disa orė, gjykatėsja Ermira Deda ka vendosur masat “arrest me burg” pėr ish drejtorin Besnik Kastrati dhe ish pėrgjegjėsin e sektorit tė legalizimeve Rudi Beci. Ndėrkohė pėrpara gjykatės sė rrethit Shkoder kanė qėnė dhjetra pėrkrahės tė partisė demokratike tė cilėt kanė pritur vendimin e gjykatės duke zhvilluar njė protestė paqėsore. Pėr tė evituar cdo lloj problemi policia e Shkodres ka vendosur njė kordon me efektivė nė mes tyre dhe gjykatės sė shkallės sė parė ndėrsa nė gatishmėri ka qėnė edhe njė grup I forcave tė ndėrhyrjes sė shpejtė. Nė mesin e protestuesve kanė qėnė edhe deputet tė opozitės si dhe krerėt e PD- sė nė Shkoder.

Lexoni dhe kete

AKSIONI NDAJ FISHEKZJARREVE DHE LENDEVE PLASESE

Plot 1136 subjekte tĆ« tregtimit tĆ« mjeteve piroteknike dhe fishekzjarreve, si dyqane tĆ« ndryshme, markete, …