Friday , 18 September 2020

GJYKATA, MASA LEHTESUESE PER 9 ANTARET E KRRT- se

Gjykata e rrethit gjyqėsor Shkoder ka lehtėsuar masėn e sigurisė pėr ish- kryekomunarin e Velipojės Nikoll Marku dhe tetė ish-anėtarėt e KRRT-sė Velipojė tė cilėt akuzohen se kanė dhėnė leje ndėrtimit nė kundėrshtim me ligjin, nė vijėn bregdetare tė Velipojės.

Gjykatėsja e cėshtjes Luveta Dardha ka lehtėsuar masėn e sigurisė pėr ish- kryekomunarin e Velipojės Nikoll Marku nga arrest nė burg qė ishte kėrkesa e prokurorisė nė arrest nė shtėpi.

Ndėrkohė togat e zeza kanė caktuar si masė sigurie detyrim pėr paraqitje pėr Gjovalin Bregnaj, Marash Keēi,  Dilė Ndoka, Lekė Simoni, Filip Kercunga, Enver Kotrri, Gėzim Sala dhe Emiljan Dashi,  tė gjithe kėto ish-anėtarė tė KRRT, Velipojė. Sipas prokurorisė sė rrethit nė mbledhjet e K.RR.T tė Komunės Velipojė ku kanė marrė pjesė tė gjithė tė akuzuarit kanė votuar pro dhėnies sė lejeve tė sheshit tė ndėrtimit dhe lejeve tė ndėrtimit pėr subjektin “F….” sh.p.k.

Lexoni dhe kete

ZJARRI NƋ TARABOSH, HAKI ƇAKO ME KƋRKESƋ PƋR INSTITUCIONIT

Pas zjarrit tĆ« madh qĆ« pĆ«rfshiu Malin e Taraboshit nĆ« terren zbriti edhe drejtori i …