Monday , 17 January 2022

Gruemire, plagosen baxhanaket!

Medi Ēoku dhe Enver Xhilaj, baxhanak njėri me tjetrin,  kanė qėnė duke pirė njė kafe nė qėndėr tė fshatit Gruemirė, por kanė nisur tė debatojnė e mė pas debate ka degjeneruar deri nė pėrdorimin e armės sė zjarrit. Pėr pasojė Enver Xhilaj ka mbetur I plagosur pasi ėshtė qėlluar nga baxhanaku I tij Medi Ēoku nga njė distancė e afėrt.

Dy baxhanakėt sapo ishin kthyer nga njė ceromoni mortore ndėrsa po pinin kafe nė qėndėr tė fshatit, aty kanė nisur edhe fyerjet verbale tė cilat janė pasuar edhe me pėrdorimin e armės sė zjarrit. Medi Ēoku ka nxjerrė pistoletėn qė mbante me vehte, dukė shtėnė nė drejtim tė baxhanakut tė tij Enver Xhilaj 49 vjeē nga fshati Guci e re dhe duke e lėnė tė plagosur. Plumbi e ka prekur 49 vjecarin nė fyt dhe ai ėshtė dėrguar me urgjencė nė spitalin rajonal tė Shkodres, ku I ėshtė nėnshtruar edhe njė ndėrhyrjeje kirugjikale, dhe aktualisht ndodhet jashtė rrezikut pėr jetėn.

Ndėrkohė nė vendngjarje kanė mbėrritur efektivėt e policisė si dhe grupi hetimor I cili ka nisur hetimet pėr zbardhjen e plotė tė shkaqeve tė ngjarjes sė rėndė. Sipas dėshmive tė mbledhura dy baxhanakėt kur janė ulur nė klub nuk kanė shfaqur ndonjė konflikt me njėri tjetrin, por gjatė qėndrimit nė lokal kanė nisur tė shahen me fjalor tė rėndė e mė pas kanė pėrdorur edhe armėn. Nga ana tjetėr grupe tė forcave tė ndėrhyrjes sė shpejtė kanė ngritur postoblloqe nė aksin nacional Shkoder- Han I Hotit me qėllim arrestimin e autorit I cili dyshohet se ka pėrdorur kėtė aks pėr tu larguar nga vendi I ngjarjes. Ndėrkohė efektivėt e ndėrhyrjes sė shpejtė kanė bėrė edhe kontrolle tė mjeteve qė dyshohen se drejtuesit e tyre mund tė jenė tė pajisur me armė pa leje.

Lexoni dhe kete

AVOKATƋT E LEZHƋS KUNDƋR HARTƋS SƋ RE GJYQƋSORE

Edhe avokatĆ«t e LezhĆ«s kundĆ«shtojnĆ« projektin e hartĆ«s sĆ« re gjyqĆ«sore, e cila parashikon shkrirjen …