Wednesday , 18 September 2019

HAKI ĒAKO TAKIM ME STRUKTURAT E DPQSH

Dy ditė pas emėrimit tė tij nė krye tė kupolės sė policisė sė shtetit, Haki Ēako ka pėrcaktuar takimet me drejtuesit e policisė nė rrethe dhe ndalesėn e parė e ka patur nė qarqet Shkodėr dhe Lezhė.Pa praninė e mediave mbrėmjen e 17 Prillit i shoqėruar nga zv/drejtorėt e Pėrgjithshėm Altin Qato drejtori i policisė Ēako kėrkoi nga strukturat e qarkut Shkodėr kujdes maksimal me qytetarėt qė i drejtohen zonės Shengen. Shifrat alarmante tė azilkėrkuesve nga Shqipėria drejt vendeve tė Bashkimit Europian kanė vėnė nė lėvizje strukturat e policisė sė shtetit.  Ēako ka kėrkuar qė efektivėt tė pyesin nė detaje se kush i drejton dhe cilat janė arsyet e udhėtimit, tė monitorojnė lėvizjet nėse ka patur hyrje – dalje tė shpeshta dhe dokumentacionin qė disponojnė, si dhe marrja nė pyetje tė jetė specifike ku pėr cdo rast tė dyshuar tė merren masa pėr tė mos lejuar kalimin nga pikat kufitare.Duke ju referuar edhe lajmit te dhėnė ne TV Rozafa 2 ditė mė parė qė vetėm shoqata  misionaret e paqes ka patur rreth 40 kėrkesa per t’u pajisur me letra sikur janė tė ngujuar per t’i pėrdorur mė pas pėr tė kėrkuar azil drejtori Ēako kėrkoi qė tė bėhet kujdes. Gjithashtu nė kėtė takim ėshtė folur pėr marrjen e masave pėr parandalimin e kultivimit tė bimėve narkotike. Masat pėr sezonin turistik e veror, masat pėr rritjen e parametrave tė rendit e sigurisė dhe sigurisė rrugore, intensifikimi i goditjeve tė rasteve tė korrupsionit, tė trafiqeve tė paligjshme dhe zbulimi i ngjarjeve tė vjetra. Drejtori Ēako ka kėrkuar nga efektivėt vijimin e punės pėr identifikimin dhe goditjen e tė gjitha rasteve tė kultivimit tė bimėve narkotike pasi Shkodra vijon tė mbetet njė nga qarqet problematike tė hartės sė pėrgjithshme tė vendit. Nė kėtė mėnyre drejtori i sapo emėruar ka kėrkuar angazhim maksimal nga drejtoria e qarkut Shkodėr pėr tė patur njė performancė mė tė mirė nė parandalimin e jo vetėm rasteve kriminale por edhe kultivimin e lėndėve narkotike.

Lexoni dhe kete

DITA BOTƋRORE E NDƋRGJEGJƋSIMIT PƋR LIMFOMAT

15 shtatori ka shĆ«nuar ditĆ«n botĆ«rore tĆ« ndĆ«rgjegjĆ«simit pĆ«r limfomat. Limfoma Ć«shtĆ« kanceri qĆ« prek …