Wednesday , 25 November 2020

HAPJA E DOSJEVE TE KRIMEVE TE KOMUNIZMIT, NISHANI: I VONUAR

Edhe pse skeptik se mund tė pėrmbushė pritshmėritė e tė pėrndjekurve presidenti i Republikės Bujar Nishani mendon se autoriteti i hapjes sė dosjeve tė diktaturės ishte i vonuar. Nga Brukseli ku mori pjesė nė njė konferencė mbi krimet e regjimit komunist Kreu i Shtetit u shpreh i keqardhur pėr tendencat qė sipas tij po vėrehen nė rilindjen tė kaluarės sė hidhur. “Pas njė vonese tė gjatė e tė pajustifikuar, nė Shqipėri ėshtė ngritur dhe konstituuar Autoriteti i Hapjes sė Dosjeve tė Komunizmit, i cili shpresojmė se do t’i pėrmbushė pritshmėritė e tė pėrndjekurve dhe viktimave tė regjimit, pėr t’ua qetėsuar tė paktėn shpirtin si dhe pėr tė gjetur eshtrat e tė parėve.”

Duke rikujtuar detyrimin e klasės politike pėr tė dokumentuar krimet e diktaturės, Nishani shpreh keqardhjen pėr tendencat qė vėrehėn nė rilindjen tė kaluarės sė hidhur, duke iu referuar Bunk artit. Nė Shqipėri, pėr fat tė keq, vėrehen sot e kėsaj dite disa tendenca dhe pėrpjekje pėr tė rilindur tė kaluarėn e hidhur dhe pėr ta justifikuar atė nė njė farė mėnyre. Kjo gjė e dėmshme pėr vetė shoqėrinė tonė, pėr historinė, por sidomos pėr brezat e rinj, tė cilėt nuk e kanė jetuar atė kohė, po bėhet nėpėrmjet glorifikimit tė figurave tė dalaboje tė regjimit totalitar, nėpėrmjet shndėrrimit tė objekteve tė urryera tė diktaturės nė tė ashtuquajtura ‘vepra arti’ dhe vende turistike, apo edhe nėpėrmjet njė lustrimi fals tė ngjarjeve apo fakteve historike.”

Nė konferencėn e organizuar nga Ministri belg i Shtetit dhe Euro-deputeti Louis Michel nė Parlamentin Evropian, presidenti vlerėsoi edhe sakrificat e Diasporės shqiptare pėr tė denoncuar dhe demaskuar krimet e tmerrshme tė komunizmit.

Lexoni dhe kete

KRYEKOMUNARI I MITROVICƋS NƋ KRAH TƋ LIDERIT TƋ PD

Kryetari i PartisĆ« Demokratike, Lulzim Basha, ka pritur kĆ«tĆ« tĆ« hĆ«nĆ« nĆ« njĆ« takim kryekomunarin …