Thursday , 21 February 2019

HETIMI TATIMOR, AKSION NE SHKODER. BLLOKOHEN DISA SUBJEKTE

Drejtoria e Hetimit Tatimor Rajoni Verior Shkodėr po ushtron kontrolle nė menyrė intensive nė subjekte tė ndryshme tregėtare nė qarqet Shkodėr, Lezhė, Kukės dhe Dibėr. Kontrollet e ushtruara nė kėto subjekte tregėtare janė me qėllim goditjen e rasteve tė shkeljes sė ligjit nga ana e subjekteve tregėtare dhe garantimin e njė konkurrence tė ndershme nė treg, duke luftuar informalitetin dhe evazionin tatimor.

Nė rastin konkret u bllokua subjekti tregėtar lokal, pėr mos lėshim kuponi pėr herė tė dytė, sipas referencės ligjore tė ligjit Nr 9920 “Pėr Procedurat Tatimore nė RSH”, neni 122, pika 1, germa b, nė tė cilin qartėsohet fakti se nėse pas verifikimit tė parė, konstatohet se tatimpaguesi vazhdon tė mos e lėshojė kuponin tatimor pėr tė dokumentuar qarkullimin e mallrave apo shėrbimeve, pėrveē aplikimit tė gjobės, merret masa e bllokimit tė aktivitetit tregėtar pėr 30 ditė kalendarike”.

Pėrveē rasteve tė kontrolleve dhe penaliteteve kur janė konstatuar shkelje tė ligjit, sektori i Hetimit ka referuar shumė raste nė Prokurori pėr fshehjen e tė ardhurave, mos pagim tė taksave dhe tatimeve, punėsimit tė paligjshėm, mos lėshimin e kuponit tatimor nė menyrė tė pėrsėritur, etj. Do vijojnė mė tej kontrollet masive nė ditėt e ardhshme nė bazė tė planit tė masave tė Drejtorisė sė Hetimit Tatimor.

Lexoni dhe kete

11,493 BIZNESE TE VOGLA KALUAN NE TVSH, PA KOSTO

Administrata tatimore njofton se kalimi i biznesit tĆ« vogĆ«l nĆ« skemĆ«n e TVSH-sĆ« Ć«shtĆ« njĆ« …