Saturday , 24 October 2020

HISTORIKE, SHQIPERIA MERR FITOREN E PARE NE EUROPIAN. SHANSE PER KUALIFIKIM

Historike! Shqipria ka marr fitoren e par n Europianin e “Franc 2016”. Kuqezinjt debutues mundn me rezultatin e ngusht 1:0 ndeshjen vendimtare ndaj Rumanis. Nj paraqitje e shklqyer e lojtarve t kombtares shqiptare e cila u kurorzua me nj triumf spektakolar, duke kurorzuar kshtu m s miri paraqitjet dinjitoze n kt Europian.

?sht Armando Sadiku ai q ka ngritur n kmb nj komb t tr, duke shnuar golin e par pr Shqiprin n minutn e 44′ t takimit. Sulmuesi shqiptar prfitoi nga nj dalje e gabuar e portierit rumun Tatarusanu, duke uar n rrjet nj gjuajtje me kok pas nj krosimi t marr nga Memushaj.

M hert, dy mundsi t shklqyera pr gol pr kombtaren shqiptare u shprdoruan. Lenjani n minutn e 23′ nuk shnoi n nj rast flagrant me portn e boshatisur, por goditi fort mbi traun e katrkndeshit.

Pak minuta m von, n t 36′-n ishte Migjen Basha i cili nuk gjuan mir, pas nj skeme t servirur nga goditja e kndit.Goli pr kuqezinjt do t vinte pas disa sulmeve radhazi n portn e rumunve. Armando Sadiku do t prfitonte n minutn e 44′ nga nj dalje e gabuar e portierit rumun Tatarusanu, duke goditur sakt me kok. 1:0 pr Shqiprin dhe festa ka nisur!

Nj komb i tr sht n kmb pr kt fitore historike t kuqezinjve, e cila tashm rrit shanset pr nj tjetr kualifikim, at t fazs s 1/8-ave t Europianit.Shqipria ka 3 pik n Grupin A, duke ln t fundit Rumanin me vetm 1 pik. Franca kryeson me 7 pik, duke u kualifikuar direkt me Zvicrn e Shaqirit dhe Xhaks, t cilt siguruan 5 pik n kt Europian

Lexoni dhe kete

SUAD LICI IKËN, BENJAMIN NAKU ADMINISTRORI I RI I VLLAZNISË

Suad Lici nuk është më administrator i Vllaznisë. Largimi i tij nga drejtimi i klubit …